Aktualności

Udział powierzchni ekologicznej w Polsce wzrasta najszybciej w UE

  • 16-02-2014
Tereny pod uprawę ekologiczną zajmują już 4,6 proc. całkowitej powierzchni użytków rolnych w Polsce – wynika z danych Eurostat za 2012 r. To wciąż mniej niż w Unii Europejskiej, gdzie procent ten wynosi 5,7, a uzyskany przez Polskę wynik plasuje ją dopiero na 15. miejscu. Jednak od 2005 r. udział ekogruntów w naszym kraju zwiększył się o 360 proc., co oznacza największą dynamikę wzrostu wśród państw członkowskich.

Gdzie można dobrze zjeść (28)

  • 16-02-2014
Karczma Siedlisko Janczar w Pstrągowej oferuje jazdę konną, warsztaty pieczenia chleba, warsztaty ceramiczne i bibułkarskie. Zimową porą Siedlisko Janczar zaprasza do skorzystania z możliwości przejażdżki po okolicy saniami zaprzęgniętymi w konie. Jednorazowo przewożą nawet do 100 osób, a kuligi organizowane są zarówno w dzień, jak też w nocy – z grzańcem i pochodniami. Jazda przez ośnieżone lasy i pola przy świetle na długo pozostaje we wspomnieniach uczestników. Po powrocie można wziąć udział w biesiadzie ze swojskim jadłem w stylowej karczmie lub przy ognisku w jednej z chat grillowych.

Gdzie można dobrze zjeść (28)

  • 16-02-2014
Urządzona stylowo Karczma Siedlisko Janczar w Pstrągowej zaprasza na tradycyjne dania kuchni staropolskiej i regionalnej. Oferta kulinarna nastawiona jest na produkty przygotowywane na miejscu, z lokalnych produktów, ściśle związane z regionem Pogórza: świeże proziaki z masłem czosnkowym, klasyczny żurek, kapustę z grochem, staropolski bigos, pierogi ruskie, pierogi z kapustą i grzybami, kaszankę, salceson, pasztet, kiełbasę w weku, gołąbki, chleb wiejski, gomółki, ser biały, boczek wędzony czy smalec ze skwarkami. Kuchnia wierna tradycji, stąd też w listopadzie Na Świętego Marcina serwuje polską gęsinę i świętomarcińskie rogale.

Wosk - świeca - zdrowie

  • 16-02-2014
Bogusław Bajorek z Kalnicy zajmuje się produkcją wyrobów z pszczelego wosku. Płonąca świeca woskowa to nie tylko źródło światła, lecz również cenny środek o właściwościach leczniczych. Likwiduje szkodliwe zapachy naturalne i sztuczne, w tym zapach dymu tytoniowego, odświeża powietrze, nasyca je przyjemnym aromatem. Miodowo-propolisowy zapach topiącego się wosku uspokaja i poprawia ogólny nastrój. Korzystnie ujemnie jonizuje powietrze, co bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie, koncentrację, działa uspokajająco, wycisza. Płonąca w pokoju świeca zmniejsza szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego monitorów, telewizorów, kuchenek i innych urządzeń elektrycznych. Neutralizuje również szkodliwe dla organizmu promieniowanie podziemnych żył wodnych.

Czy Unia Europejska zagraża warzywom?

  • 16-02-2014
W ciągu ostatniego stulecia rolnictwo zubożyło się o około 98% odmian warzyw, zaś przepisy Unii Europejskiej dodatkowo przyspieszają znikanie wielu rzadkich gatunków. Brytyjska organizacja charytatywna Garden Organic ostrzega, że aż 95% warzyw goszczących obecnie na europejskich stołach to zaledwie 20 gatunków, a pozostałe tradycyjne odmiany są zagrożone wyginięciem w związku z rygorystycznymi przepisami zabraniającymi handlu nasionami roślin nie figurujących w oficjalnych spisach. Organizacja stworzyła Bibliotekę Nasion, w której będą przechowywane próbki rzadkich odmian warzyw.

Smakowite warsztaty ruszyły

  • 15-02-2014
Szczodraki, korowal i kwas z zielonych gąsek - właśnie te lokalne potrawy uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli przygotowywali pod okiem Państwa Smaliszów. Wszystko to w ramach rozpoczętych warsztatów dla młodzieży z projektu „Zasmakuj się w Powiecie Stalowowolskim”.

Kto jadł topinambury?

  • 15-02-2014
Na warsztatach w skansenie w Kolbuszowej można było się dowiedzieć, jak bardzo popularny był topinambur jeszcze w okresie tuż po II wojnie światowej.

Nagrodzeni, wyróżnieni

  • 15-02-2014
31 stycznia br. w Warszawie odbyła się gala VII edycji Konkursu Innowator adresowanego do polskiego środowiska samorządowego, dającego różnorodne możliwości promocji i nawiązywania bezpośrednich relacji z jego liderami.

W Jaśle szukają pomysłu co z tym zrobić?

  • 15-02-2014
W pobliżu Restauracji U Schabińskiej, tuż przy jasielskiej obwodnicy, przetrwał budynek dawnej kaflarni. Stoi dokładnie 30 metrów od lokalu. Dwukondygnacyjny gmach o solidnych murach, relikt dawnej zabudowy przemysłowej miasta. Można by nawet wykorzystać strych wbudowując np. lukarny w połacie dachu. Posiada on jedną salę o powierzchni ponad 130 m kwad. oraz w części frontowej dwie kondygnacje mieszkalne. Nie wygląda teraz najlepiej, ale po remoncie może być perełką w tej części miasta.

W Jaśle lepią pierogi. Co tydzień

  • 15-02-2014
W Restauracji Małopolska (ul. Wojska Polskiego 13a) w Jaśle w każdą niedzielę od godz. 12.00 przygotowują i gotują na oczach klientów pierogi. Rolę kuchmistrza pełni babcia Wiktoria.
1  «««  243 | 244 | 245 | 246 | 247 | 248 | 249 | 250 | 251  »»»  285
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION