Smażenie powidła w kuchni dworskiej w Siennowie.
„Smażenie powidła odbywało się co roku jesienią, na wolnym powietrzu na dziedzińcu kuchennym, w pogodny, wybrany dzień, w wielkim 100-litrowym, miedzianym kotle. (…)Poprzedniego dnia wykopywał (któryś ze świadomych pracowników) wąski a głęboki rowek.
Podkarpacka tradycja z sabaudzkim rodowodem
Tradycja wypieku jarosławskich biszkoptów sięga XIX w. i łączy się ją przede wszystkim ze Stanisławem Gurgulem, osiadłym w Jarosławiu kupcem, producentem żywności, radnym miasta i działaczem społecznym.
Tradycja Pogórzy
Pogórze Karpackie jest najniżej położoną częścią polskich Karpat, którą tworzy zespół niewysokich wzniesień (350-600 m n.p.m.), o łagodnych stokach. Przebiega równoleżnikowo szerokim blisko 60-kilometrowym pasem od Kotliny Sandomierskiej aż po obniżenie..
Kuchnia w górach Łemków i Bojków
Bieszczady to region, który nie rozpieszczał swoich mieszkańców obfitością płodów. Nienajlepsza jakościowo ziemia i surowy, górski klimat, powodowały, że często pod strzechy chyż zaglądał głód, zwłaszcza na przednówku.
Lasowiacy
Puszcza Sandomierska stanowi jeden z większych kompleksów leśnych w Polsce i pomimo, że brak jej dziewiczego charakteru to jej lasy są nadal rozległe i różnorodne pod względem biologicznym. Ten kompleks leśny ciągnie się południkowo na terenie Kotliny San
Historia gospodarcza Podkarpacia. Młynarstwo w 20-leciu międzywojennym
Rozpoczynamy cykl szkiców, w których przyjrzymy się poziomowi i powszechności podkarpackiego rzemiosła. Nie ujdzie naszej uwadze dostępność rękodzielników dla szerokich mas społecznych, a z uwagi na przewagę wsi nad liczebnością miast skupimy się przede w