Aktualności

Wyniki ekspedycji naukowo-monitorującej do pasiek alpejskich regionu karpackiego

  • 08-01-2021
Zespół pszczelarzy Stowarzyszenia  „Eko-Pasieka Karpacka” zorganizowało ekspedycję monitoringu naukowego regionu pastwisk górskich w celu zbadania statusu hodowlanego pasiek i określenia stopnia zmienności rasy w okresie kilku sezonów.

Ekspedycja naukowo-monitorująca odbywała się terytorialnie w odległych pasiekach powiatów kosowskiego i wierchowyńskiego. W szczególności jednym z głównych ośrodków poszukiwań był obszar wzdłuż rzeki Czarny Czeremosz, skąd kiedyś wyselekcjonowano przodków w formowaniu się karpackiej rasy pszczół. Podobną pracę zorganizowano w okolicach wsi. Velykyi Rozhen, rejon Kosów, w którym "Karpacka Eko Pasieka" od trzech sezonów pracuje nad wyszukaniem najlepszych rodzin pszczół czystej krwi i stworzeniem pasieki dla rezerwy genetycznej aborygeńskiej populacji pszczoły karpackiej.

Istotą wyprawy było zbadanie terenu, zebranie informacji o stanie wysokogórskich pasiek karpackich, pobranie próbek pszczół do dalszych badań przynależności rasowej, przeprowadzenie akcji informacyjnej mającej na celu promocję lokalnej populacji pszczół karpackich. Podczas wyprawy odwiedzono 45 pasiek w 5 osadach powiatów kosowskiego i wierchowyńskiego, z przebadanych 780 rodzin pszczelich wybrano do badań łącznie 215 próbek pszczół. Badania na rasie przeprowadzono przy użyciu specjalnego sprzętu i oprogramowania zgodnie z kryteriami i odpowiednim algorytmem miar.

Pogłębiona analiza czynników wpływających na kondycję rasy (kierunek gospodarowania, metody prowadzenia pszczelarstwa, średni wiek i poziom profesjonalizmu pszczelarzy, poziom dyspozycyjności pasiek) pozwoliła stwierdzić, że intensywne pszczelarstwo wraz z niekontrolowanym importem rodzin pszczelich prowadzi do złożona hybrydyzacja. Czynnik ten jest dość negatywny, ponieważ podczas długiego rozwoju ewolucyjnego następował naturalny proces formowania się populacji rdzennych, które charakteryzują się pewnymi cechami morfologicznymi i behawioralnymi.

W trakcie wyprawy kontynuowano kampanię informacyjną: informowano i badano pszczelarzy, rozprowadzano druki (około 200 egzemplarzy) z informacją o znaczeniu zachowania populacji pszczół karpackich jako naturalnego skarbu regionu karpackiego.


Źródło: https://kosivrada.if.ua/23496/
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION