Dania i potrawy

Ślimaczki z mięsem

Składniki:
ciasto naleśnikowe: 1 szklanka mleka, 1 szklanka wody, 25 dag mąki, 1 jajo, sól, słonina do smażenia naleśników
nadzienie: 50 dag mięsa wieprzowego, 1 jajo, 1 cebula, pół bułki czerstwej, 1 łyżka smalcu, sól, pieprz, jaja, bułka tarta do panierowania, olej do smażenia

Wykonanie: Wodę, mleko, jaja, sól, zamieszać mątewką, dodać mąkę i dokładnie połączyć. Odstawić ciasto na 15 minut, aby dojrzało. Rozgrzać patelnię, posmarować ją kawałkiem słoniny i nalewać cienką warstwę ciasta, smażyć z dwóch stron. Sporządzić nadzienie.
Ugotować mięso. Bułkę namoczyć w mięsnym wywarze, odcisnąć i wszystko zmielić. Zrumienić pokrojoną w kostkę cebulę, dodać mięso, bułkę, jaja i przyprawić. Gdy nadzienie jest  zbyt gęste rozrzedzić wywarem z mięsa.

Naleśniki przekroić na połowę, smarować cienko nadzieniem i zawijać w rulon (zaczynać od miejsca przecięcia). Trzymając w palcach jeden koniec rulonu, zwinąć spiralę w kształcie ślimaka, brzeg zakleić białkiem i na nim oprzeć naleśnikowego ślimaczka. Panierować w jajku i bułce tartej. Smażyć z dwóch stron na złoty kolor. Podawać jako dodatek do zup czystych lub danie obiadowe z sosami i surówkami.

Zastosowanie naleśników w kuchni tego regionu jest ogromne. Najpopularniejszym warzywem używanym do nadzień jest kapusta świeża i kwaszona, do której dodawana jest zrumieniona na tłuszczu cebula, grzyby suszone i świeże oraz duszone lub gotowane mięso. Naleśniki nadziewa się, również  ziemniakami i serem, czyli nadzieniem stosowanym do ruskich pierogów. Nadziane naleśniki można  panierować i obsmażać w tłuszczu lub zapiekać.

Często podawane są naleśniki z nadzieniami słodkimi np.: serem,  kremem budyniowym, owocami i ich przetworami.

Przepis: Olga Sokół, Lubatowa (Beskid Dukielski)
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION