Winnica Sztukówka Leszek Szczęch

Winnica Sztukówka Leszek Szczęch


38-130 Frysztak, Glinik Średni 153

 


 

Winnica została założona w 2009 r. przez Dorotę i Leszka Szczęchów, którzy dotychczasowe życie w stolicy zamienili na realizację swoich marzeń i pasji, na kojącym skrawku ziemi podkarpackiej. Rzędy winorośli pokrywają ponad hektar południowego stoku niewielkiego wzniesienia, zwanego potocznie „Sztukówką”, stąd też i nazwa samej winnicy. Uprawianych jest w niej 10 odmian winorośli na wina czerwone i różowe oraz białe: Rondo, Regent, Marechal Foch, Leon Millot, Cabernet Cantor oraz Solaris, Siegerrebe, Seyval Blanc, Johanniter, Hibernal. Otulina Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, w której położona jest winnica, posiada niezwykle dobre warunki glebowe i mikroklimat wyjątkowo

sprzyjający uprawie winorośli.

– Turyści chętnie oglądają uprawę winorośli oraz szukają informacji o tajnikach produkcji wina. Na miejscu mogą też kupić wino, u mnie butelka kosztuje 45 zł – mówi Leszek Szczęch. – Zainteresowanie naszymi winami spowodowało, że zdecydowanie powiększymy teren uprawy o kolejny hektar.

W Winnicy Sztukówka powstają wina o wdzięcznych, muzycznych nazwach dawnych

instrumentów: lira korbowa, maryna, bazuna, suka, cymbały czy złóbcoki. „Lira Korbowa” to

białe wino półwytrawne z delikatnymi aromatami owoców cytrusowych. „Maryna”– wino różowe, półwytrawne – ma aromat poziomek i truskawek oraz innych czerwonych owoców. „Bazuna” – wino wytrawne o głębokiej, czerwonej barwie, aromacie wiśni i leśnych owoców. Białe, wytrawne „Cymbały” posiada delikatny aromat owoców cytrusowych i melona. Z kolei „Złóbcoki” to wino białe wytrawne, o owocowym aromacie.

Wina wytwarzane z uprawianych w winnicy odmian są systematycznie doceniane w konkursach winiarskich, w których biorą udział. Wino „Złóbcoki” (rocznik 2013) wyróżniono złotym medalem na IV Galicyjskim Konkursie Win Galicja Vitis 2014 w Łańcucie. Także „Złóbcoki”, ale rocznik 2014, otrzymał wyróżnienie przyznane na II Konkursie Polskich Win Jasło 2015. Z kolei wino „Maryna” (rocznik 2014) na tej samej ocenie otrzymało medal brązowy.

Jak podkreślają właściciele winnicy: – Nasze wina to owoc winnego krzewu i pracy rąk ludzkich, ale nie tylko. To smak mający początek w podkarpackiej ziemi, uszlachetniony słońcem, a na koniec pieczołowicie zamknięty w butelce.

W sezonie turystycznym (maj – wrzesień) można tu zamówić degustacje win w altanie położonej przy samej winnicy, z której rozpościera się widok na malownicze Pogórze Strzyżowskie. Na życzenie mogą być także przygotowane przekąski lub lekki posiłek. Przed degustacją odbywa się zwiedzanie winnicy i winiarni. Na miejscu można także zakupić w detalu wina.

 


BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION