Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne „FIGA” s.c. Waldemar i Tomasz

Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne

FIGA s.c. Waldemar i Tomasz Maziejuk


38-454 Tylawa,

Mszana 44/2






Mszana to dawna łemkowska wieś założona w XV wieku na prawie wołoskim. Leży ona na granicy Beskidu Niskiego i Bieszczadów, w tzw. Przełęczy Dukielskiej – najniżej położonego terenu polskich Beskidów. Gospodarstwo rolne o powierzchni 130 ha zajmuje bardzo korzystne rozłogi doliny Mszanki. Większość jego terenów to łąki, służące jako pastwiska dla zwierząt, w tym około 300 kóz (na zewnątrz spędzają ponad 12 godzin dziennie). Tereny wypasów to zarazem jedno z najczystszych przyrodniczo miejsc w Polsce, dzięki temu mleko pochodzące od kóz jest aromatyczne i pełne wartości odżywczych. Te walory powodują, że „Figa” posiada certyfikat gospodarstwa ekologicznego nieustannie od 2002 r.

Waldemar Maziejuk – rolnik z wykształcenia i zamiłowania – założyciel gospodarstwa, ekologiczne metody uprawy wprowadzał już w latach 90. ubiegłego wieku. Samą hodowlą kóz zajął się już w 2000 r. Tomasz – jego najstarszy syn – rolnik z wykształcenia i współzałożyciel gospodarstwa, odpowiada za chów zwierząt. Wawrzyniec, najmłodszy syn, to urodzony handlowiec, odpowiedzialny za reklamę, marketing i sprzedaż. Aktywnie bierze udział w budowaniu świadomości konsumentów na temat żywności ekologicznej w regionie, w Polsce oraz za granicą.

Specjalnością tej rodzinnej, dwupokoleniowej dziś firmy, jest wyrób serów kozich metodą tradycyjną; w przypadku niektórych receptury sięgają ponad 500 lat! Mleko kozie, zgodnie ze starą metodą, nie zostaje poddane procesowi pasteryzacji. Dzięki temu produkty (sery wołoskie naturalny i wędzony, sery farmerskie, bundz, bryndza, twarożki i inne) charakteryzują się oryginalnym mlecznym smakiem. Sery kozie wyrabiane są ręcznie, metodą tradycyjną, a część z nich podlega także procesowi naturalnego wędzenia. Szczególne uznanie zdobyły sery kozie farmerskie podpuszczkowe o różnych smakach: naturalnym, z kozieradką, z pieprzem, z cząbrem i z jałowcem. Nowością jest także masło kozie wyprodukowane z niepasteryzowanej śmietany oraz surowe mleko kozie żywe. Smak tego ostatniego, w zależności od sezonu, zmienia się.

Zalet wyrobów z mleka koziego jest wiele: nie alergizuje, jest łatwo strawne i przyswajalne, obniża poziom cholesterolu. Wszystkie produkty z gospodarstwa posiadają certyfikat rolnictwa ekologicznego BIO, a 10 z nich

zostało wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION