Zakład Pieczywa Trwałego Bogumiła Ramska

Zakład Pieczywa Trwałego Bogumiła Ramska


35-119 Rzeszów,

ul. Jana Wiktora 57A





Firma działa od lutego 1991 r. – cały czas pod tym samym adresem – w segmencie produkcji wyrobów o przedłużonej trwałości typu paluszki i precle. Na samym początku – w czasach tworzenia się nowego ładu gospodarczego w kraju – odbiorcami wypieków były placówki Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” oraz powstające jak grzyby po deszczu prywatne sklepy i hurtownie. To był czas, gdzie praktycznie sprzedawano wszystko „na pniu”, tak duże było zapotrzebowanie rynku. Wraz z profesjonalizacją i jego segmentacją, poza odbiorcami regionalnymi zaczęto szukać dystrybutorów w innych województwach Polski, a także poprzez hurtownie sprzedawać na Ukrainę.

Na początku lat 90. XX wieku kredyt z Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości pozwolił na zakup nowych maszyn, ale „rewolucja techniczna” nastąpiła

kilka lat później, kiedy zmieniono źródło energii w procesie wypieku – z elektryczności na gaz. Dużą pomocą była także miesięczna wizyta studyjna właścicielki Bogumiły Ramskiej w zakładach branży cukierniczo-piekarniczej i młynarskiej na terenie USA, którą sfinansowała strona amerykańska.

Wraz z inwestycjami w urządzenia rozpoczęto produkcję nowych wyrobów: precelków solonych oraz przekąsek smakowych. W 2014 r. dzięki dotacji z tzw. Funduszu Szwajcarskiego zakupiono maszyny, które służą do wyrobu kolejnego nowego artykułu – precli okrągłych.

– Nie korzystamy z żadnych gotowych mieszanek. Do wyrobu używa się wyłącznie świeżych i naturalnych surowców, które kupujemy u sprawdzonych, wieloletnich dostawców – podkreśla właścicielka, Bogumiła Ramska.

– Jest oczywiście pewien proces automatyzacji produkcji, ale znaczną jej część nadal wykonuje się ręcznie. Jest to prawdziwe rękodzieło piekarnicze.

Ważnym elementem polityki firmy jest wierność tradycyjnym technologiom produkcji, a także zachowanie „prostoty” w użyciu składników, tj. mąki pszennej, świeżych jaj, świeżych drożdży, cukru i soli. A cała tajemnica smaku polega na łączeniu ich w odpowiednich proporcjach i technologii produkcji, która jest tajemnicą.

Ciekawostką jest także, że wszystkie wykorzystywane surowce są krajowej produkcji. To świadomy wybór właściciela przedsiębiorstwa, dla którego ma to znaczenie emocjonalne i związane jest z patriotyzmem gospodarczym. „Flagowym okrętem” zakładu są znane i lubiane precle rzeszowskie MAX-y. Ponadto firma produkuje: paluszki słone rzeszowskie, paluszki z kminkiem rzeszowskie, precle rzeszowskie, precelki słone rzeszowskie oraz przekąskę rzeszowską. Precle rzeszowskie okrągłe chętnie kupowane są także w innych regionach Polski.


BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION