Gospodarstwo Rolno-Pasieczne Jerzy i Nathalie Leban
37-514 Munina,
Gospodarstwo rolno-pasieczne oraz rozlewnia miodu Nathalie i Jerzego Leban działa od ponad 10 lat. Wcześniej też mieli ule, ale traktowali to bardziej jako hobby. Teraz przy blisko 150 ulach w sezonie letnim trudno pracę przy nich nazwać przygodą.
Pasieka, wyposażona w ule warszawskie poszerzane i wielkopolskie, znajduje się w sześciu miejscowościach powiatów: jarosławskiego, przemyskiego i lubaczowskiego, umiejscowionych na czystym ekologicznie terenie. Brak przemysłu i wynikających z niego zanieczyszczeń to atuty regionu, w którym powstają ich miody odmianowe, a mają ich aż siedem rodzajów: lipowy, rzepakowy, gryczany, wielokwiatowy, akacjowy, nawłociowy i spadziowy. Szczególne uznanie mają dla nawłociowego, o charakterystycznym kolorze od żółtego po piękny jasnobursztynowy. W smaku jest słodki, ale wyczuwa się charakterystyczną, subtelną kwaśnawo-gorzkawą nutę. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, żółciopędnym i wzmacniającym organizm, polecany jest w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, dróg żółciowych, stawów, nerek i prostaty.
Produkują także miody z dodatkami. Najlepiej sprzedaje się miód z maliną, ale mają także miód z propolisem, pyłkiem kwiatowym, z czekoladą – podobno idealny do smarowania kanapek, a także miód z czekoladą i orzechami. Oryginalnym i nietypowym produktem są ręcznie wyrabiane czekoladki z nadzieniem z miodu. Teraz pracują nad miodem z dodatkiem żurawiny i czarnej porzeczki.
Z pasieki pochodzą także ich kolejne produkty: pyłek kwiatowy, propolis, pierzga oraz wosk pszczeli. Z tego ostatniego wyrabiają różnego rodzaju naturalne świece. Mają one bezdymny, „ciepły” płomień i miodowo-propolisowy aromat, który uspokaja i poprawia samopoczucie. Produkty pszczele sprzedawane są bezpośrednio w gospodarstwie, na targach, jarmarkach, poprzez sklep internetowy, sklepy ze zdrową żywnością i za granicę (do Francji). Na miejscu sprzedawane są również akcesoria pszczelarskie oraz ule drewniane, które buduje we własnej firmie „Ale-Ule” ich syn Filip Leban.
Gospodarstwo zdobyło szereg nagród na targach i kiermaszach, m.in. za miód z czekoladą i pisankę z wosku. W 2012 r. uzyskało wyróżnienie jako najlepsza pasieka promująca pszczelarstwo w województwie podkarpackim, przyznane przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie.