KALENDARZ IMPREZ

Czwartek, 24 Maja 2018
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Turystyka kulinarna

Tajemnice Tokaju

Przez cztery dni grupa podkarpackich przedsiębiorców, związanych z tradycyjną żywnością, przemierzała region Tokaj. Głównym celem wyprawy było podpatrywanie pomysłów na promocję oraz dystrybucję regionalnych produktów.

Zaczęliśmy od słowackiego Brekova i spotkania z winiarzem oraz starostą miasta Peterem Mihalko. Kolejnym etapem była wizyta w Izbie Regionalnej w miejscowości Cerhov, a następnie zwiedzanie Szkoły Winiarskiej wraz z piwnicami w miejscowości Vinicky, po których oprowadzał nas Peter Bodnar. Mało kto pamięta, że fragment dawnego węgierskiego regionu Tokaj-Hegyalja znajduje się obecnie na Słowacji (efekt postanowień traktatu z Trianon w 1920 r.).

Pierwsze spotkanie z węgierskim Tokajem miało miejsce w 400-letnich, popaulińskich piwnicach winiarza dr Bodnara Sándora w Satoraljaújhely. Dużych wrażeń dostarczyło obejrzenie piwnicy Imre Hoffmana znajdującej się w zespole 4-poziomowych piwnic w szwabskiej wiosce Hercegkút. Tu na trasie znalazła się także, mocno związana z Polską i Krosnem, piwnica Portius. Z kolei w miejscowości Tolcsva obejrzeliśmy piwnice burmistrza Csoma Ernö oraz przetwórnię i zespół siedmiu starych piwnic połączonych w całość (mierzą ponad 3 km korytarzy) firmy OREMUS. Z kolei w Mád mogliśmy porozmawiać z winiarzem Török Béla, który oprowadził nas po swojej winnicy i zaprezentował prace nieodzowne przy uprawie winnej latorośli. Na koniec w mieście Tokaj zwiedziliśmy Muzeum Miejskie z wystawą poświęcona winiarstwu oraz zobaczyliśmy festyn Dni Otwartych Piwnic z prezentacja regionalnych wyrobów kulinarnych i rękodzieła artystycznego.


Krzysztof Zieliński


BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION