KALENDARZ IMPREZ

Sobota, 31 Października 2020
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Turystyka kulinarna

Alpejskie specjały

swiss_fondue_2_fot._julien29_wikicom
...
Tradycyjny Redek
Tradycyjny Redek
Alpejskie specjały

Szwajcaria mimo, że nie posiada szczególnie charakterystycznej kuchni, zaskakuje bogactwem i różnorodnością potraw i wyrobów. Dlaczego? Bo nigdzie indziej w Europie nie odkryjesz na tak małym terytorium, tak wielu elementów trzech dominujących kultur zachodnioeuropejskich. Tutaj, w sercu Alp, spotykają się strefy klimatyczne, geologiczne i mentalne określające kultury: atlantycko-francuską, śródziemnomorsko-włoską i kontynentalno-niemiecką. Z tego powodu nie ma jednej szwajcarskiej kuchni, jest ich po prostu wiele.


Tradycja kulinarna tego obszaru rozwinęła się w dolinach jako prosta i pożywna kuchnia chłopska. Wpływ na jej uformowanie miała także potrzeba przechowywania wyrobów przez długie zimowe miesiące, a wzbogacona została także dzięki odwiedzającym ten kraj podróżnym i imigrantom. Ta wielonarodowa kuchnia swój początek datuje już… od starożytnych Rzymian, którzy 2000 lat temu rozpoczęli na nasłonecznionych zboczach uprawę winorośli. Zdaniem fachowców pozostawili tutaj swoje trwałem ślady, do tej pory jedno z win produkowanych w regionie Wallis nazywa się Römerblut, czyli rzymska krew.
Kulinarna trasa przez Szwajcarię prowadzi od zachodniej części kraju do Schaffhausen lub w przeciwną stronę. Ta podróż pozwala odkryć Szwajcarię jako kraj wina i różnorodnej kuchni. Ciekawy wybór potraw oferują zarówno słynne restauracje z wyrafinowaną kuchnią, jak i proste lokale z regionalnymi daniami, określanymi jako „cuisine du terroir”. Na każdym etapie podróży prowadzącej obok restauracji, producentów wina i winotek znajdują się sklepy z typowymi, regionalnymi produktami, hotele i propozycje dodatkowych wycieczek czy warsztatów.
Wina szwajcarskie oferują bogatą paletę smaków i zapachów. No i cóż się dziwić, ten stosunkowo niewielki, górzysty kraj produkuje 1,1 mln hektolitrów wina. W większości organizowanych ostatnio międzynarodowych konkursów regularnie zajmują one wysokie pozycje i zdobywają nagrody. Może wydawać się to zaskakujące, ale jest to wypracowanym efektem rewolucyjnych wręcz zmian w szwajcarskiej produkcji, która dokonała się w winnicach i piwnicach w przeciągu ostatnich lat. Obok dobrze znanych na świecie szczepów winorośli uprawiane są tutaj niektóre nigdzie indziej nie występujące, jak np. Completer w Doline Renu, Petite Arvine (białe), Humagne Rouge i Cornalin (czerwone) w Wallis w Dolinie Rodanu.
Kilka mało znanych faktów dotyczących szwajcarskich upraw i produkcji wina: 15 000 ha winnic; największymi regionami, gdzie produkowane jest wino to Wallis, Region Jeziora Genewskiego i Genewa; najwyżej położona winnica w Europie znajduje się na wysokości 1150 m n.p.m. w Visperterminen w Wallis. Więcej informacji: www.swisswine.ch.
opr. Przemysław Pietrzyk

Coś dla podniebienia rodem ze szwajcarskiej kuchni:
Filet z okonia
Składniki dla 4 osób: 500 g filetów z okonia, sól, pieprz z młynka, 1 łyżeczka świeżo posiekanych ziół, 3 cebule szalotki pokrojone w kostkę, 100 g masła, 2 dl wytrawnego białego wina (zalecane Chasselas, Pinot gris, Viognier, Amigne), 1 dl śmietany
Wykonanie: Natrzeć filet z okonia solą, pieprzem i ziołami, odstawić na godzinę. Na patelni przyrumienić cebulę szalotkę i dodać wino. Do powstałego ten sposób sosu włożyć filety i przysmażać je przez 10 min. Zdjąć z ognia i trzymać w ciepłym miejscu. Do lekko przestudzonego sosu dodać śmietanę, powoli dodawać masło. Filety przykryć sosem.

Fonude „moitié-moitié”.
Składniki dla 4 osób: 1 przekrojony ząbek czosnku, 400 g utartego sera gruyere, 1 łyżka mąki kukurydzianej, 3,5 dl białego wina (zalecane Johannisberg du Valais, Fendant lub Chasselas), 1 łyżka soku z cytryny, 400 g sera vacherin fribourgeois, 3-4 cl wiśniowej wódki, szczypta pieprzu cayenne
Wykonanie: Nasmarować naczynie do przygotowania fondue przekrojonym ząbkiem czosnku. Zmieszać w naczyniu ser gruyere z mąką kukurydzianą oraz z winem i sokiem cytrynowym. Przez cały czas mieszając doprowadzić do zagotowania. Zredukować ogień i dodać ser vacherin fribourgeois. Cały czas mieszać. Następnie zdjąć z ognia i dodać pozostałe składniki, cały czas jednak utrzymując w cieple. Spożywać z chlebem pokrojonym w kostkę i ugotowanymi ziemniakami.

Mousse au chocolat
Składniki dla 4 osób: 2 jajka, 20 g cukru, 100 czekolady (Frey Ménage), 2 cl koniaku, 2 cl wody, 8 cl pełnotłustej śmietanki
Wykonanie: Ubić białko jajka z cukrem w mikserze aż do uzyskania sztywnej piany. Czekoladę połamać na kawałki, rozpuścić w naczyniu umieszczonym na parze i ostudzić. Ubić trzepaczką żółtka jajek, dodać koniak i wodę, wymieszać. Dodać masę z żółtek do przestudzonej czekolady i dobrze wymieszać z masą białkową. Połączyć wszystkie pozostałe składniki do uzyskania kremowej konsystencji.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION