Aktualności

„Owcza Zagroda” z Pogórza Strzyżowskiego

  • 15-03-2014
Produkowane w tym gospodarstwie sery (miejscowość Wyżne, gm. Czudec) wytwarzane są z niepasteryzowanego mleka owczego i koziego. Dzięki temu smak serów jest bardziej wyrazisty i pełen swych drogocennych wartości odżywczych. Co produkują:
- sery miękkie o śmietankowym smaku. Jest to ser świeży i nie ma wyrazistego smaku, dlatego dodawany jest do niego - by wzbogacić ich aromat - czosnek niedźwiedzi, gnieciony pieprz kolorowy lub czubryca – przyprawa o bułgarskim rodowodzie.
- bundz czyli typowy ser pasterski z Karpat, który równocześnie jest produktem wyjściowym do oscypka. W początkowej fazie jest słodki i śmietankowy, a w czasie jedzenia ,,skrzypi” w ustach. W miarę dojrzewania zyskuje kwaskowo- orzechowy smak, a w jego wnętrzu pojawiają się dziurki.
- feta w tłumaczeniu na język polski to ,,plaster”. I taki właśnie plaster sera owczego leżakuje w solance w glinianych naczyniach, aby nawet po kilku miesiącach cieszył podniebienie swym wyszukanym smakiem.
- ser dojrzewający półtwardym o minimum trzymiesięcznym okresie dojrzewania. Ser może być bez dodatków, albo z pierzem kolorowym, z czubrycą, z czarnuszką lub z czosnkiem niedźwiedzim. Smak sera zależny jest od czasu ,,leżakowania”, im starszy, tym staje się bardziej pikantny oraz wyrazisty.
- sery twarożkowe śmietankowo-kwaskowy, miękki, o lekkiej konsystencji.
- bryndza ser pasterski, mocno solony. Dojrzewa w glinianej beczce dokładnie ubity, bez dostępu powietrza.
Więcej informacji i kontakt: www.owczazagroda.pl
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION