Aktualności

Chcemy normalności!

  • 02-01-2014
Domagamy się zmian prawnych , które umożliwią zwiększenie legalnej produkcji i sprzedaży żywności lokalnej z pierwszej ręki, od rolników i innych małych rodzinnych wytwórców żywności – piszą w petycji Fundacja Partnerstwa dla Środowiska i Małopolska Izba Rolnicza.

Ich zdaniem swoboda wytwarzania i wprowadzania na rynek z pierwszej ręki bezpiecznej żywności jest podstawowym sposobem zaspokojenia tej potrzeby. - Dzisiaj zgodnie z prawem nie możemy kupić bezpośrednio od wytwórcy, który nie prowadzi firmy, takich produktów jak: dżem, konfitury, soki, przetwory domowe, przeciery, mąki, kasze, chleb, mięsa surowe (poza drobiem, zajęczakami i dziczyzną), wędliny, pasztety, oleje, domowe nalewki, cydry, wina .. a przecież nie każdy czuje się przedsiębiorcą - informują.
Trzeba z kolei zaznaczyć, że taka sprzedaż odbywa się w szarej strefie. Organizacje postulują po pierwsze o ułatwienie dostępu do legalnego rynku lokalnej żywności dla rolników i innych wytwórców zarówno nieprzetworzonych, jak i przetworzonych produktów żywnościowych w ograniczonych ilościach. Po drugie o wprowadzenie możliwości legalnego wytwarzania serów twarogowych, twardych oraz masła i jogurtów z mleka niepasteryzowanego bezpośrednio przez hodowców w ramach już prowadzonej działalności rolniczej. Po trzecie sprzedaży chleba wypiekanego w domu w oparciu o tradycyjne i regionalne receptury. Po czwarte możliwość sprzedaży mięsa surowego, rozebranego ze zwierząt pochodzących z własnej hodowli. I wreszcie po piąte wprowadzenia możliwości legalnej sprzedaży własnych nalewek, win wytworzonych w oparciu o tradycyjne receptury.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION