Aktualności

Wigilia, tak jak dawniej

  • 17-12-2013
Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Dawniej przestrzegano zasady, by liczba potraw była nieparzysta. Zależnie od majętności domu, było ich pięć albo siedem. Na szlacheckich stołach nawet dziewięć. Obecnie tradycja nakazuje, by na wigilijnym stole stanęło 12 potraw, czyli tyle, ilu było apostołów i miesięcy ma rok. Mimo że Wigilia jest posiłkiem postnym, to nasi przodkowie uczynili z tego ograniczenia prawdziwą ucztę dla podniebienia. Każda z potraw znajdujących się na wigilijnym stole ma symboliczne znaczenie.

Powinny znaleźć się na nim płody lasu, wody i ziemi. Z lasu więc pochodziły grzyby, miód, orzechy. Z pola: kasza, zboża, owoce i warzywa, a z wody ryby. Z produktów tych przyrządzano wigilijne potrawy. To święto na wskroś rodzinne, powszechnie uważane za najważniejszy dzień w roku. Nie brakuje w nim symboli, również na stole. Tradycja nakazywała skosztowania wszystkich potraw, aby kolejna wieczerza wigilijna była równie dostatnia. Gdy myślimy o wigilijnym czy świątecznym stole, to zwykle jawi nam się staropolskie, tradycyjne jedzenie. Chcemy, by było smaczne, bez konserwantów i sztucznych dodatków. Postawmy więc na produkty regionalne..., które można zamówić np. w Karczmie „Podkarpackie Jadło” w Babicy.
Oszczędź czas, zasmakuj tradycji i ciesz się świątecznymi chwilami.
Co można znaleźć w menu?
Listę otwiera jedna z tradycyjnych zup wigilijnych - barszcz czerwony z uszkami. Potrawa nie tylko pięknie prezentuje się na stole, ma także ogromną wartość odżywczą. Pamiętaj, aby świąteczny barszczyk zachwycał pięknym kolorem, dodaj podczas gotowania soku z cytryny lub octu.
Kapusta z grochem - ta staropolska potrwa to samo zdrowie! Na wigilijnym stole zdecydowanie jednak królują ryby. Przypisuje się im znaczenie religijne, symbolizują bowiem Chrystusa i odradzanie się życia. Drugim popularnym gatunkiem po karpiu i często spotykanym na wigilijnym stole jest śledź, które są symbolem postu i wyczekiwania. Kompot suszu, jego również nie może zabraknąć na wigilijnym stole. To kolejna symboliczna potrawa - jabłka gwarantują miłość, zdrowie i pokój, gruszki zapewniają długowieczność, a suszone śliwki odpędzają złe moce.
Kutia przywędrowała do nas z Kresów i należy do ścisłej „dwunastki” wigilijnych potraw. Przygotowuje się ją z pszenicy (ewentualnie pęczaku), maku (mak to dostatek i bogactwo), miodu, dużej ilości bakalii i mleka. Kutia jest bardzo słodka, ale przy tym zdrowa.

Pośród wigilijnych przysmaków nie można zapomnieć o chlebie. Symbolizuje on dobrobyt i początek nowego życia. Jego obecność na wigilijnym stole ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku.
Monika Bal-Bocheńska
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION