Aktualności

Fasola wrzawska w tym roku nie obrodziła

  • 27-09-2013
Fasola „Piękny Jaś” produkowana jest przez rolników w widłach Wisły i Sanu, szczególnie w okolicach wsi Wrzawy, gdzie dzięki dużej wilgotności występują doskonałe warunki do jej uprawy. To produkt certyfikowany w Unii Europejskiej Chronioną Nazwą Pochodzenia. Zdaniem Wacław Pyrkosz prezesa Stowarzyszenia Producentów Fasoli Tycznej „Piękny Jaś” we Wrzawach (członka Klastra Podkarpackie Smaki), susza w lecie spowodowała, że nie wszystkie nasiona wykształciły się prawidłowo, dlatego rolnicy spodziewają się niższych od ubiegłorocznych plonów. Producenci certyfikowanej fasoli, którzy obsadzili w tym roku zaledwie 18 hektarów, muszą uzyskać certyfikat potwierdzający jakość produktu.

Stowarzyszenie zrzesza od 28 kwietnia 2007 r. producentów fasoli tycznej „Piękny Jaś” - 32 rolników, z których 11 prowadzi uprawę zgodną z certyfikatem. „Fasolę wrzawską” uprawia się na obszarze sołectw położonych na terenie trzech gmin (Gorzyce, Zaleszany i Radomyśl nad Sanem) w powiatach tarnobrzeskim i stalowowolskim w województwie podkarpackim. Chronioną Nazwą Pochodzenia - od 13 stycznia 2012 r. - „fasola wrzawska” może być znakowana tylko fasola pochodząca z upraw na tym terenie.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION