Aktualności

Szukają własnej tożsamości

  • 29-09-2013
Samorząd powiatu ropczycko-sędziszowskiego wraz z Zespołem Szkół Agro-Technicznych oraz Centrum Kultury w Ropczycach do 31 grudnia br. realizują projekt „System wsparcia i promocji produktu lokalnego i tradycyjnego przez Powiat Ropczycko-Sędziszowski”. Jego głównym celem jest popularyzacja wśród społeczności powiatu tematyki związanej z produktami lokalnymi i tradycyjnymi oraz promowanie ich na terenie całego województwa.

Do tej już pory - dzięki konkursowi - wybrano logo Produktu Lokalnego Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego (dzieło Damiana Fica, patrz zdjęcie). Kolejny konkurs pozwolił na wyłonienie grupy produktów w kategorii kulinariów i rękodzieła, którym przyznano tytuł produktu lokalnego. Lista certyfikowanych wytwórców obejmuje: pisanki ludowe drapane Haliny Komórek z Glinika, zdobienia artystyczne i kowalskie Stanisława Kopali z Ropczyc, poezję Sławomira Marcińca z Broniszowa, kwiaty z bibuły Bożeny Motyki z Ropczyc, plecione wyroby ze słomy i traw Marii Niemiec z Kamionki, gorsety do stroju ludowego Ireny Przybyła ze Szkodnej oraz rodzinną kapelę „Kurasie” z Lubziny.

Z kolei kategoria kulinaria zawiera borkowskie kiszone ziemniaki zgłoszone przez Michała Balasa z Borku Wielkiego, smalec zapustny przygotowany przez Klub Seniora „Broniszów”, pierogi oszukańce przygotowane przez Ochotniczą Straż Pożarna Broniszów i Andrzeja Roga, rzadkie ziemniaki z kudroniem dzieło Anny Przydział z KGW Zagorzyce, zdżarska pamuła z borówek Kingi Rokosz ze Zdżar, kołacz wraz z szyszkami wypieczony przez Katarzynę Róg ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich „Zagorzanki”, a także „PKWN” czyli Polski Koniak Wyrabiany Nocą ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich „Brzezinianki” i chleb swojski brzeziński upieczony przez Barbarę Święch–Bober z Brzezin.

W ramach projektu planowane jest jeszcze szkolenie dla lokalnych wytwórców i producentów z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, w tym zasad certyfikacji produktów oraz technik autopromocji. Ukaże się także Powiatowy Informator o Produktach Lokalnych i Tradycyjnych. Powstanie również Powiatowego Centrum Produktu Lokalnego i Tradycyjnego (PCPLiK) - usytuowanego w Zespole Szkół Agro-Technicznych, które zajmować się będzie wspieraniem lokalnych wytwórców i producentów, przyznawaniem logo kolejnym wytwórcom, a także organizowaniem wystaw i jarmarków.

Projekt „System wsparcia i promocji produktu lokalnego i tradycyjnego przez Powiat Ropczycko-Sędziszowski” współfinansowany ze środków Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION