Aktualności

Głośno o podkarpackich winnicach

  • 09-09-2013
Jeszcze niedawno winorośle na Podkarpaciu można było spotkać przypadkiem w przydomowych ogródkach czy przy płotach. Dzisiaj w naszym regionie profesjonalnych winnic jest już ponad 150. Tworzone są specjalne szlaki, cyklicznie organizuje się wydarzenia zrzeszające producentów i miłośników tego trunku.

O tradycji winiarstwa na Podkarpaciu mówi się coraz częściej. Początki uprawy na tym obszarze sięgają przełomu X i XI wieku. Jednak silna konkurencja zagranicznych wytwórców, głównie z Węgier, doprowadziła w XVI wieku do stopniowego zaniku produkcji. Uprawa winorośli ponownie stała się popularna dopiero w latach 80. ubiegłego wieku. Od tego czasu rozwój winiarstwa w południowo-wschodniej Polsce jest jednym z najbardziej dynamicznych w skali kraju.

Początki odrodzenia winiarstwa na Podkarpaciu nie były łatwe. Upór pasjonatów oraz wsparcie wielu podmiotów sprawiły, że obecnie region ten jest jednym z najbardziej cenionych miejsc na winiarskiej mapie Polski. Kilka lat temu jego potencjał dostrzegli samorządowcy i zainicjowali program szkoleniowy „Podkarpackie winnice", który poskutkował powstaniem około 40 nowych lokalizacji. Sukces ten był niejako bodźcem do realizacji kolejnego przedsięwzięcia, tym razem pod nazwą „Na winiarskich ścieżkach Podkarpacia”. Wysiłki zdeterminowanych winiarzy opłaciły się. Dzisiaj winiarstwo na Podkarpaciu to przede wszystkim średnie i małe winnice. Choć są niewielkie, to standard produkowanych tutaj trunków jest ceniony nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Idea rozwoju winiarstwa przyniosła efekty nie tylko w postaci tworzenia kolejnych lokalizacji, ale i podnoszenia poziomu ich wyrobów. Od kilku lat funkcjonuje Podkarpacki Szlak Winnic. Co więcej, regionalni producenci dostrzegli także potencjał enoturystyki. Wielu, spośród właścicieli ponad setki winnic, przyjmuje turystów. W okolicach Jasła, Krosna, Sanoka, Rzeszowa czy Jarosławia miłośnicy tego trunku mogą nie tylko zwiedzić szlaki, ale poznać tajniki uprawy winorośli i spróbować regionalnych wyrobów.

Wina produkowane w południowo-wschodniej Polsce będą tematem jednego z wydań programu Uprawiamy Biznes, emitowanego przez stację TVR. Ekipa telewizyjna odwiedziła dwie winnice: Jana w Zarzeczu k. Jasła, Nowińskich z Przysiek. W programie będzie mowa o pielęgnacji szczepów, ich rodzajach, sposobie uprawy oraz procesie zakładania winnicy od strony biznesowej. Rodzime trunki poddane zostały także testowi. W trakcie nagrania ekspert firmy Timac Agro przeprowadził badanie fluorometryczne, czyli zawartości składników pokarmowych w roślinie. Emitowany dzisiaj odcinek powstawał także w restauracji Hotelu Senator Gran Via w podrzeszowskiej Olchowej.

Program Uprawiamy Biznes można obejrzeć 9 września br. o godz. 20.50 na antenie stacji TVR.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION