Aktualności

Lokalne potrawy trafiły do restauracji

  • 24-08-2013
Dania z wydanego przez Starostwo Powiatowe folderu „Powiat Stalowowolski od kuchni” szybko trafiły na restauracyjne stoły. Chwałowickiego klopsa z grochu faszerowanego mięsem, kapusty turebskiej, czy pilchowskiego krupniku z gęsi można już spróbować w Art Cafe w stalowowolskim Muzeum Regionalnym.

Realizowany przez stalowowolskie starostwo powiatowe projekt „Powiat Stalowowolski od kuchni” miał z jednej strony ukazać zróżnicowanie i bogactwo kuchni tego obszaru, jak i zachęcić do stosowania lokalnych, tradycyjnych przepisów. W tym celu wydano folder opisujący sposób przyrządzenia 19 charakterystycznych dla stalowowolskiego potraw. Także szereg osób pobrało ze strony internetowej powiatu folder w wersji elektronicznej. Mimo, że przedsięwzięcie okazało się sukcesem, jego organizatorzy czuli pewien niedosyt. Duże zainteresowanie mieszkańców lokalnymi potrawami nie znalazło odzwierciedlenia w kulinarnej ofercie lokalnych restauracji.

– Sporo osób, zwłaszcza przyjezdnych, pytało gdzie mogą spróbować tych dań. Niestety potrawy te nie figurowały w menu żadnej ze stalowowolskich restauracji. Dlatego ucieszyła mnie informacja, że część z opisanych w folderze potraw zaczęła serwować restauracja Art Cafe, mieszcząca się w budynku stalowowolskiego Muzeum Regionalnego – mówi Tomasz Wosk, naczelnik Kancelarii Starosty.

– W karcie mamy znacznie więcej dań, ale te o charakterze lokalnym, są jednym z jej fundamentów. Cieszymy się, że możemy je serwować zwłaszcza w takim miejscu, jak muzeum. Nie ukrywam, że zainspirowała nas akcja „Powiat Stalowowolski od kuchni”. Sięgnęliśmy po dania opisane w folderze, czyli między innymi: pierogi z kaszy jaglanej z serem, chwałowicki klops z grochu faszerowany mięsem, kruche pierożki nadziewane fasolą, kapustę turebską, pilchowski krupnik z gęsi czy pilchowską gęś z pieca – dodaje Marek Trela, właściciel restauracji Art Cafe.

Źródło: www.stalowowolski.pl
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION