Aktualności

Wosk chroni kapustę

  • 18-08-2013
Wosk plastyczy S, to szczególny produkt przygotowywany w jasielskiej spółce POLWAX. Powstał na potrzeby przemysłu mleczarskiego, a znalazł zastosowania także w przemyśle rolno-spożywczym. Jednym z najbardziej oryginalnych sposobów jego wykorzystania jest używanie do zabezpieczania silosów i beczek, w których jest przechowywana kwaszona kapusta.

- Początkowo służył wyłącznie do powlekania serów podpuszczkowych dojrzewających – mówi Izabela Robak, dyrektor Biura Rozwoju Polwax SA. – Z czasem potwierdziliśmy kolejne jego możliwe zastosowania.

Wchodzące w jego skład rafinowane woski parafinowe oraz wosk pszczeli powodują, że produkt ten może być wykorzystywany między innymi do zabezpieczenie ścian silosów i beczek. - Zapewnienie szczelności oraz usunięcie wszelkich uszkodzeń i pęknięć jest niezwykle istotne w przypadku przechowywania produktów spożywczych. Nawet nieznaczne nieszczelności sprzyjają psuciu się żywności i mogą powodować straty – podkreśla Izabela Robak.

Warto podkreślić, że każdorazowo zanim produkt zostanie dopuszczony do kontaktów z produktami żywnościowymi poddawany jest licznym badaniom i testom. W przypadku beczek i silosów zostały one przeprowadzone przez Laboratorium COBICO w Wieliczce świadczące usługi z zakresu akredytacji i certyfikacji ekologicznej produkcji rolnej oraz badań i certyfikacji opakowań i materiałów opakowaniowych. Ich pozytywny rezultat można uznać za wyznacznik jakości i potwierdzenie braku negatywnego wpływu wosku plastycznego S na żywność przechowywaną w zabezpieczonych nim beczkach i silosach.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION