Aktualności

Wino opanuje Krosno

  • 08-08-2013
Węgierskie wina w krośnieńskim szkle, muzyka, sztuka, nieziemskie smaki i zapachy to po prostu Karpackie Klimaty! Warto więc zarezerwować ostatni wakacyjny weekend, 23-25 sierpnia br. i przyjechać do krosna na XI Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa organizowany przez Stowarzyszenie Portius. W tym roku gośćmi klimatycznej sceny Karpackich Klimatów będą zespół RUŻICA i sądecka grupa LACHERSI.

Wśród wielu wydarzeń składających się na trzydniowy Festiwal Kultur Pogranicza w Krośnie, każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie - niepowtarzalne karpackie przysmaki, w tym tradycyjny chleb, rękodzieło artystyczne, porywające dźwięki muzyki folkowej, żywiołowe tańce krajów pogranicza i wiele innych atrakcji, jak pokazy krośnieńskich rzemieślników, odkrywanie tajemnic dzwonnicy farnej. Prezentacjom artystów i regionalnych twórców towarzyszyć będzie Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa, podczas którego będzie można degustować kilkanaście gatunków i słuchać opowieści o wspaniałym trunku.

Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie, kultywując wielowiekowe tradycje krośnieńskiego rzemiosła, wprowadzi nas w arkany powstawania „prawdziwie dobrych” smakołyków. W konkursie organizowanym przez Muzeum Rzemiosła i Cech Rzemiosł Różnych przez dwa dni krośnianie oraz odwiedzający nasz piękny gród turyści, oceniają wyjątkowość i magiczną nutę smakową, niepowtarzalną w żadnym innym wypieku. Smakowanie krośnieńskiego chleba jest już nieodłącznym elementem Karpackich Klimatów.

Organizatorem Festiwalu Win Węgierskich jest Stowarzyszenie Portius, które kultywuje bogate tradycje Krosna i regionu – tradycje handlowe i kulturalne kontaktów z Węgrami z XVI i XVII wieku. Stowarzyszenie pragnie na powrót uczynić Krosno ważnym ośrodkiem dialogu interkulturowego, swoistym miejscem spotkań pomiędzy „małymi ojczyznami”, a nawet – miejscem mogącym śmiało aspirować do roli symbolicznej „stolicy” przyjaźni między Polakami a Węgrami.

Szczegóły imprezy na stronie www.karpackieklimaty.krosno.pl
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION