KALENDARZ IMPREZ

Sobota, 28 Listopada 2020
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Aktualności

Z kresowym smakiem

  • 05-08-2013
Wątróbka drobiowa serwowana na pajdzie swojskiego chleba
Wątróbka drobiowa serwowana na...
Nóżki wieprzowe zatopione w winnej galarecie
Nóżki wieprzowe zatopione w...
Faramuszka, polewka piwna
Faramuszka, polewka piwna
Bliny gryczane z kwaśną śmietaną i kawiorem łososiowym
Bliny gryczane z kwaśną...
Polędwiczki z bekonem w sosie śliwkowym
Polędwiczki z bekonem w sosie...
Mięsne „Watruszki” z bryndzą
Mięsne „Watruszki” z bryndzą
Naleśnikowe sakiewki z grzybami, kaszą jaglaną i cebulą
Naleśnikowe sakiewki z grzybami,...
Cepeliny wieprzowe z zasmażaną kapustą
Cepeliny wieprzowe z zasmażaną...
Piątkowy wieczór 2 sierpnia br. rzeszowskim smakoszom upłynął w tonacji „wspomnieniowej”. Kucharze restauracji „Wesele” hotelu „Bristol” sięgnęli bowiem do tradycji jadła z Kresów I Rzeczpospolitej. Wprawdzie potrawy te żyją po dzień dzisiejszy w kuchniach litewskiej, białoruskiej, ukraińskiej, że o rosyjskiej nie wspomnę, ale wielu Polakom kojarzą się właśnie z dziedzictwem polskich Kresów.

Na początek podano tradycyjnie przystawki, w których kuchnia restauracji „Wesele” bryluje. Na stole znalazły się: wątróbka drobiowa serwowana na pajdzie swojskiego chleba, sałatka „Matryoszka” z wędzonym łososiem i blinami, pasztet z jabłkowym chrzanem, nóżki wieprzowe zatopione w winnej galarecie, deska pieczeni i wędlin podana z chrzanem i borówkową galaretką oraz smalec z jabłkami. Szczególnie w pamięci utkwiły mi nóżki, w Podkarpackiem zwane studzieniną. To rzadkość w restauracyjnym menu, a te były po prostu wyborne. Podobnie jak i pasztety, do których tutejsi kucharze mają po prostu „dar od Boga”. Wątróbka nie ma obecnie dobrej passy w mediach, a przez to brak jej na codziennym stole. Ta „weselna” była znakomita, a w połączeniu ze smakiem chleba na zakwasie – wręcz wyborna.

Wieczór można było rozpocząć od faramuszki, czyli polewki piwnej, którą jadłem po raz pierwszy. Delikatny zapach piwa, duża ilość przypraw korzennych i kawałki twarogu. Warto przygotować ten specjał w domowych pieleszach.

W dalszej kolejności czekał swojski gulasz z jelenia. Dziczyzna to ważny element kuchni staropolskiej, także kresowej. Jelenina była delikatna, aromatyczna i… nie obyło się bez dokładki.

Bliny gryczane z kwaśną śmietaną i kawiorem łososiowym stanowiły gwóźdź wieczoru. Trochę zaskoczyły, no cóż, jak się jest przyzwyczajony do naleśników... To zupełnie inna formuła jedzenia: zabawa smakami, barwami, gęstością składników. Przeciwieństwem tego były polędwiczki z bekonem w sosie śliwkowym. Delikatne mięso, wzmocnione aromatem smażonego boczku i do tego słodkawy smak sosu. Dla mnie rewelacją były mięsne „Watruszki” z bryndzą. Klasyczne watruszki to rosyjskie lub ukraińskie bułeczki drożdżowe. Jest oczywiście i wersja mięsna, jaką wykonano w Rzeszowie, nadzienie też może być różne, np. posiekana cebula i ser. To jednak „made in Wesele” było rewelacyjne, smakowało także zgromadzonym łasuchom, bo kelnerzy co rusz wymieniali puste naczynia na pełne. Kolejne dwie potrawy: naleśnikowe sakiewki z grzybami, kaszą jaglaną i cebulą oraz cepeliny wieprzowe z zasmażaną kapustą doczekały się jedynie delikatnego spróbowania.

W czasie wieczoru odbyła się pierwsza degustacja piw ze Starego Browaru Rzeszowskiego. Do spróbowania będą: piwo pszeniczne i pale ale. Swoje wyroby prezentowali także lokalni producenci żywności wysokiej jakości opartej o tradycję: sery wołoskie z Rodzinnego Gospodarstwa Ekologicznego „FIGA” z Mszany oraz wędliny ekologiczne z Zakładu Mięsnego „Jasiołka” z Dukli, obydwaj członkowie Klastra Podkarpackie Smaki.

Na koniec skonstatowałem obecność deseru w postaci ciasta rabarbarowego i makowca. I na tym poprzestałem. Więcej po prostu już się nie zmieściło.

Krzysztof Zieliński
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION