Aktualności

Smaki Pradziada z Dukli

  • 31-08-2013
Wyobraź sobie małe miasteczko galicyjskie w początkach XX wieku, słoneczny targowy dzień, spacerując uliczkami trafiasz na bazar. Wśród wielu stoisk z wędlinami dostrzegasz ciekawą kiełbasę. Zaskakująca kolorem i aromatem. Próbujesz. Wyśmienite wieprzowe ręcznie krojone mięso, przyprawione pieprzem i czosnkiem z nutą dymu z drzewa bukowego. Zdajesz sobie sprawę, że czujesz w niej coś jeszcze. Zadajesz sprzedawcy pytanie: Co to za kiełbasa? I słyszysz odpowiedź: To nowość, kiełbasa z szynką i wątróbką.

Od tamtej chwili minęło grubo ponad 100 lat. Gdzie znaleźć tamten smak? W Zakładzie Mięsnym „Jasiołka” w Dukli zatrudniającym blisko 30 osób, łączącym tradycję z nowoczesnością, który ocalił od zapomnienia Kiełbasę Pradziada. Wyrób unikalny, o brązowo – wiśniowej barwie. Farsz stanowią ręcznie krojone kawałki szynki oraz wątróbki, doprawione pieprzem i czosnkiem. Kiełbasa wędzona jest w tradycyjny sposób na drzewie bukowym. Z wyczuwalnym i charakterystycznym wątrobianym finiszem. Co ważne - wszystkie surowce użyte do produkcji kiełbasy posiadają certyfikat ekologiczny. Kiełbasa Pradziada ma zastrzeżoną patentem recepturę i jest wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych.

Sama firma powstała z pasji i tradycji, bowiem pradziad Pawła Krajmasa, jej dyrektora, uczęszczał przed wojną do elitarnej galicyjskiej szkoły masarzy lwowskich i właśnie te przepisy pochodzące z tamtego okresu są największym skarbem „Jasiołki”. W „Jasiołce” wędzenie odbywa się z użyciem drzewa bukowego lub olchowego. Wyroby tworzone są zgodnie z dawną recepturą, bez barwników, stabilizatorów, wypełniaczy białkowych i konserwantów. Do produkcji wędlin używa się ekologicznego surowca wieprzowego oraz ekologicznych przypraw. Dlatego powstają tu tak ciekawe wyroby, od Kiełbasy Pradziada, poprzez wiejskie kiełbasy z czosnkiem, a skończywszy na kolendrowej podsuszanej kiełbasie suchej dukielskiej. Można delektować się delikatną szynką, prawdziwym golonkowym salcesonem bez dodatku żelatyny, kminkowymi kabanosami w naturalnym baranim jelicie.

„Jasiołka” jest również od lat producentem pierwszych ekologicznych wędlin dojrzewających wykorzystując w procesie produkcji bakterii kwasu mlekowego, które w połączeniu z solą morską obniżają pH, co zapobiega rozwojowi niekorzystnych bakterii. Na etykiecie krótki skład: mięso wieprzowe, sól, bakterie kwasu mlekowego. Trwałości tych wędlin - blisko dwa lata.

W Rzeszowie wyroby ZM „Jasiołka” można kupić w sklepie „Smaki Podkarpacia” z żywnością ekologiczną przy ul. Grunwaldzkiej 26, naprzeciw gmachu Urzędu Wojewódzkiego.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION