Aktualności

Na folkowy poczęstunek

  • 02-09-2013
Agnieszka Dernoga, dyrektor Wydziału Funduszy i Promocji Starostwa Powiatowego w Mielcu
Agnieszka Dernoga, dyrektor...
Na folkowy poczęstunek, swojskie jadło swojski trunek,
Drogich gości zapraszamy, co najlepsze Wam podamy


Fast food – szybkie posiłki z torebki, mrożonki, czy jedzenie z mikrofali oszczędzają czas i mało kosztują. Na taki argument mogę tylko odpowiedzieć, że bycie chorym kosztuje bardzo dużo, zarówno czasu jak i pieniędzy. Wysokowartościowe jedzenie kosztuje rzecz jasna drożej niż to „plastikowe”, ale czy nasze zdrowie nie jest tego warte? Zwłaszcza jeśli uwzględnimy, ile frajdy podczas gotowania, przyjemności w trakcie jedzenia i zdrowej siły życiowej nam przysparza. Wątrobianka lepiej smakuje z majerankiem, bo pobudzające trawienie właściwości tej rośliny czynią ją lepiej strawną. Tę samą rolę spełnia kminek w białej kapuście, czy chrzan podawany do wołowiny. Obserwując tradycyjne zestawy składników w różnych potrawach łatwo możemy się przekonać, ile mądrości zawiera tradycyjna sztuka kucharska.

Jako pracownicy Wydziału Funduszy i Promocji Starostwa Powiatowego w Mielcu, od lat podczas „Mieleckich Rozmaitości Folkowych – Święta Plonów” organizujemy konkursy związane z lokalnymi produktami – „ Najprzedniejszy destylat” i „Najsmaczniejsza strawa”. Inicjujemy liczne działania na rzecz zapewnienia wyższej jakości produktów dostępnych na rynku regionalnym i lokalnym, informujemy konsumentów o walorach produktów regionalnych i lokalnych, służymy fachową pomocą przy procedurze rejestracji produktu regionalnego i lokalnego. W powiecie mieleckim mamy zarejestrowanych na Liście Produktów Tradycyjnych już 10 produktów: boczek wędzony radomyski, górecki kompot z suszu, kacapoły, kapusta z kaszą jęczmienną po lasowiacku, kiełbasa wiejska dulcza, kruszonka lasowiacka, panepuchy (klęgle), róża ucierana podkarpacka, salceson swojski radomyski, ser żółty smażony podkarpacki.

Dla przypomnienia w konkursie „Najsmaczniejsza strawa 2012” I miejsce i tytuł „Najsmaczniejsza strawa” za prozioki otrzymało Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich z Dobrynina (gmina Przecław). II miejsce i tytuł „Smaczniejsza strawa” za pieczywo z królika otrzymało Stowarzyszenie „Pokolenia” z Izbisk - Marek Midura (gmina Wadowice Górne). Z kolei III miejsce i tytuł „ Smaczna strawa” za kapustę zapiekaną z ziemniakami otrzymało Koła Gospodyń Wiejskich ze Zdziarca - Maria Gierata (gmina Radomyśl Wielki).

W konkursie „Najprzedniejszy destylat 2012” I miejsce i tytuł „Najprzedniejszy destylat” za przepalankę otrzymało Gospodarstwo Agroturystyczne Leśny Dwór z Grochowego - Zofia Dusberger (gmina Tuszów Narodowy). II miejsce i tytuł „Przedniejszy destylat” za nalewkę wiśniową Babci Stasi otrzymała Stanisława Stachura z Gawłuszowic. A III miejsce i tytuł „Przedni destylat” za nalewkę malinową z pigwą i owocami tarniny otrzymało Stowarzyszenia „Wisłoczanie” z Gawłuszowic - Halina Juszyńska.

Klamrą spinająca te wszystkie działania mogłaby być książka-folder „Produkty Tradycyjne Powiatu Mieleckiego” wydana w 2012 r. w ramach projektu „Mielecka uczta smaków – czyli odkrywanie na nowo lokalnej tradycji kulinarnej”. Dzięki grantowi przyznanemu przez Stowarzyszenie „Pro Carpathia”, współfinansowanemu przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej mogliśmy wydać bogato ilustrowaną publikację, opisującą nasze dotychczasowe osiągnięcia w promocji regionalnego dziedzictwa kulinarnego.

Agnieszka Dernoga
Starostwo Powiatowe w Mielcu
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION