KALENDARZ IMPREZ

Sobota, 28 Listopada 2020
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Aktualności

Mielecka uczta smaków, czyli odkrywanie na nowo lokalnej tradycji kulinarnej

  • 29-06-2013
Pod tą nazwą kryje się ciekawy projekt zrealizowany przez Powiat Mielecki na przełomie 2012/2013 r. Jego głównym celem było zwiększenie wiedzy mieszkańców powiatu, lokalnie działających stowarzyszeń i potencjalnych wytwórców lokalnej żywności o produktach lokalnych, tradycyjnych i regionalnych oraz procedurach ich rejestracji.

- Mieliśmy świadomość potrzeby wskazania roli ochrony dziedzictwa kulinarnego i wartości tradycji w kształtowaniu tożsamości społeczności lokalnych. Projekt miał za zadanie ukazać bogactwo tych regionalnych tradycji, formowanych przez wieki przez kolejne pokolenia – wyjaśnia Agnieszka Dernoga, dyrektor Wydziału Funduszy i Promocji Starostwa Powiatowego w Mielcu - a od uświadomienia lokalnej społeczności wartości tradycji do wsparcia podmiotów zaangażowanych w wytwarzanie produktów tradycyjnych i lokalnych droga nie była już daleka.

Właśnie dlatego jednym z elementów projektów był „Jarmark Świąteczny” zorganizowany 9 grudnia 2012 r. na placu przed kościołem Ducha Świętego w Mielcu. W domkach wystawienniczych pojawiły się panie z kilku regionalnych stowarzyszeń: „Prężne Sioło” z Białego Boru, Koło Gospodyń Wiejskich „Osada”, Kobiet w Czerminie „Gracja”, Europejskie Stowarzyszenie Kobiet „Nasze Grochowe II”, Góreckie Stowarzyszenie Kobiet „Victoria” oraz „Kawęczyn Łączy Pokolenia”. Każdy z uczestników jarmarku mógł spróbować lokalnych specjałów i dowiedzieć się o metodach ich produkcji.

- Działania te, jak i wydanie folderu „Produkty Tradycyjne Powiatu Mieleckiego” pozwoliły nam wskazać możliwości różnicowania dochodów na obszarach wiejskich, a także inspirować do wykorzystywania żywności tradycyjnej w agroturystyce, turystyce i lokalnej gastronomii – dodaje dyrektor Agnieszka Dernoga.

Projekt dofinansowany w ramach Funduszu Promocji Produktu Regionalnego/Tradycyjnego/Ekologicznego – NGO, JST współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION