Aktualności

Z tradycją na stole

  • 21-06-2020

Wśród tradycyjnie polskich potraw znajduje się jedna, która wzbudza chyba tyle samo emocji pozytywnych jak i negatywnych. Są to flaczki.

W Polsce istnieje od bardzo dawna, w źródłach pisanych już od czasów średniowiecza. Flaczki były jednym z ulubionych zup Jadwigi i Władysława Jagiełły, co warte podkreślenia, ponieważ ich gusta kulinarne w większości przypadków znacznie się różniły. Dlaczego jednak piszę o tym przy okazji kuchni galicyjskiej? Ponieważ po pierwsze, swoje odmiany potrawa miała i u nas, a po drugie kiedyś było szeroko wszystkim wiadomo, że mieszkańcy Rzeszowa tak się w nim rozsmakowali, że nazywano ich potocznie w okolicach „flaczorzami” (jak wspominał przed laty Franciszek Kotula).

Ich nową, ciekawą wersję prezentuje Zakład Mięsny Smak Górno w Górnie. Ich flaczki wieprzowo-wołowo w słoiku to klasyczne danie gotowe, wystarczy je tylko podgrzać. Oprócz podrobów w potrawie znajdziemy warzywa (marchew, seler, pietruszka) oraz przyprawy: majeranek, natkę pietruszki, pieprz czarny, paprykę, gałkę muszkatołową, imbir i sól.

Danie to (a także inne) do kupienia w naszym e-sklepie Podkarpackie Smaki:

https://www.sklep.podkarpackiesmaki.pl/produkt/zupy-i-dania-gotowe/flaczki-woowo-wieprzowe?fbclid=IwAR0-sxQp-Mi_72iMBbUfIwIWdgRT6zq4Bew-IyoZ-W_CuW2gml405uyjn-Q

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION