KALENDARZ IMPREZ

Czwartek, 22 Października 2020
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Aktualności

Prawdziwy chleb od Kiełtyków

  • 10-04-2020

Śp. Józef Kiełtyka otworzył piekarnię w Łężanach k. Krosna w 1993 r., aby na krośnieński rynek dostarczać tradycyjne pieczywo. Pierwszy piec chlebowy, tradycyjny z szamotki, zbudował z wujem Henrykiem, z zawodu zdunem. Wypiekali chleb wiejski, pszenno-żytni na żytnim kwasie, bez żadnych dodatków, wytwarzany długą, dwufazową metodą. Dokładnie w taki sposób, jak Pan Józef zapamiętał z rodzinnych stron, spod Jasła. Oprócz wiejskiego chleba, wypiekał bułki, rogale, drożdżówki. Mimo istnienia w krośnie szeregu piekarni, brakowało właśnie takich produktów.

Kilkanaście temu ojciec z synem Markiem zauważyli wyraźne zmiany na rynku pieczywa. Pokazało się wiele „mieszanek” typów i gatunków chleba o różnych nazwach i kształtach. Na początku i oni byli zwolennikami nowoczesności, ostatecznie jednak zostali przy swojej idei i specjalności.

W 2012 r. podjęli decyzję o „wejściu” w temat ekologicznych wypieków i już rok później  mieli pierwsze ekologiczne certyfikaty na część swoich wyrobów. Starają się łączyć tradycję z oryginalnymi pomysłami opartymi o wysoką jakość. W ich ofercie znajdziemy m.in. chleb ziarnistą bombę bez mąki czy chleb z amarantusem, chleb czysto żytni, na zakwasie - bez drożdży, ale także serie ekologicznych ciasteczek tradycyjnych. EKO Piekarnia Kiełtyka w Łężanach koło Krosna jest jedną z trzech piekarni ekologicznych na terenie województwa podkarpackiego i jedną z nielicznych, bo zaledwie kilkunastu w Polsce. Od samego początku przedsiębiorstwo ma charakter rodzinny. Najpierw było prowadzone przez małżeństwo Grażynę i Józefa Kiełtyków, a obecnie prowadzi ją ich syn, Marek z żoną Agnieszką. Traktują swoją pracę jako rzemiosło - Marek Kiełtyka ma dyplom mistrzowski zarówno w zawodzie piekarza i cukiernika. Od 2017 r. pełni funkcję Starszego Cechu w Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie.

Piekarnia z Łężan wraca do dawnych rodzajów pieczywa, chcąc tym wyróżniać się wśród innych piekarń, które – jak niektórzy producenci artykułów spożywczych –„swojskimi” nazwami chcą ukryć „przemysłowość” wyrobu. Ich dewizą jest - najwyższej jakości surowce w połączeniu z nowymi technologiami + odrobina serca piekarza to najlepsza receptura na pyszny wypiek. Trzecie pokolenie piekarzy Kiełtyków już rośnie – zobaczymy czy i oni pokochają zapach ziarna, mąki i pieczywa…

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION