KALENDARZ IMPREZ

Czwartek, 22 Października 2020
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Aktualności

Rodzinna masarnia z Nowego Kamienia

  • 14-04-2020

Przygoda Mariusza Ciaka z masarstwem zaczęła się w 1992 r. wraz z rozpoczęciem przez niego pracy w Zakładach Mięsnych w Nisku. Tam też poznał swoją obecną żonę Bożenę, z którą wspólnie utworzyli rodzinny biznes. W domowej kuchni dopracowywali własne technologie na wyrób pasztetów, kaszanek, salcesonów czy boczku. Warunkiem podstawowym w każdym z nich był wysokiej jakości surowiec.

 

Najpierw wyroby te konsumowała rodzina, potem przyjaciele, aż stworzył się krąg całkiem licznych znajomych, którzy nie wyobrażali sobie świąt bez wyrobów ze wsi Nowy Kamień (gm. Kamień, powiat rzeszowski).

W dniu 1 grudnia 2016 r. Mariusz Ciak uzyskał wszystkie konieczne zezwolenia i mógł już formalnie, na dużo większą skalę zająć się produkcją wyrobów masarskich. Od tego czasu wytworzył się pewien stały mechanizm pracy: 3 dni produkcji, 2 dni wędzenia i 1 dzień sprzedaży. Dużym ułatwieniem jest fakt, że zakład działa we własnej zagrodzie, dzięki czemu pomoc w pracy przychodzi ze strony rodziny: żony, jak i 20-letniego syna Łukasza, który wykazuje się olbrzymią smykałką przy procesie produkcji.

Przepisy na produkcję wędlin, na sposób ich wędzenia mają już wiele lat, znaczna ich część pochodzi od dziadka mieszkającego we wsi Mazury koło Sokołowa Małopolskiego. Tak jak w starych recepturach, oprócz mięsa do produkcji wykorzystują tylko trzy przyprawy: sól, pieprz i czosnek. A samo mięso sprowadzane jest od zaufanego gospodarza z Lubelszczyzny. Wędliny wędzone są wyłącznie dymem z odpowiednio wysuszonego drewna olszyny i czereśni.

Systematycznie zwiększa się produkcja, jej filarem jest kiełbasa swojska z Kamienia, ale uznanie znajdują także schab wiejski wędzony, kaszanka czy boczek wędzony, które zawsze można kupić w sklepie formowym przy masarni we wsi Nowy Kamień 281. Obecnie - w czasach pandemii - część wyrobów sprzedaje się z mobilnego sklepu jeżdżącego po działających bazarach i targowiskach. W Rzeszowie co sobotę można się zaopatrzyć w specjały sygnowane przez masarnię Mariusza Ciaka w ich sklepu „na kółkach” stojącym w Podkarpackim Centrum Hurtowym AGROHURT (dawny PTHW) przy ul. Lubelskiej 46. Ludzi chętnie kupują ich tradycyjne wyroby.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION