Aktualności

Gdzie kupić wielkanocne wypieki?

  • 02-04-2020
Sernik sędziszowski
Sernik sędziszowski
Makowiec sędziszowski
Makowiec sędziszowski

W Zakładzie Cukierniczo-Piekarniczym „IZA” w Rzeszowie przywiązanie do tradycji dobrego wypieku jest ważnym elementem prowadzenia zakładu i chętnie sięga się w nim po dawne przepisy na wypieki.

W kwietniu i maju 2007 r. cztery ich wyroby zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród nich makowiec sędziszowski i serowiec sędziszowski, ciasta tak mocno związane z tradycją wielkanocnych wypieków. Bo polskiej Wielkanocy zawsze towarzyszyły słodkie wypieki. Do dziś te święta kojarzą się z kilkoma przynajmniej gatunkami ciast. Pierwszym z nich są drożdżowe baby, wielkie i puszyste, często oblewane lukrem. Innym typowo wielkanocnym wypiekiem są bogato i kolorowo zdobione mazurki, które - jak twierdzą niektórzy - przywędrowały do nas z Turcji. Poza babami i mazurkami na wielkanocny stół podaje się też… pierniki, serniki i makowce.

Wyrabiany w Zakładzie „IZA” serowiec sędziszowski nazywany był także syrowcem i był sporządzany jedynie na wielkie święta. Z kolei makowiec sędziszowski sporządzany jest z ciasta drożdżowego i masy makowej z dodatkiem bakalii. Udany, nie popękany, świąteczny makowiec jest dumą każdej gospodyni. Te najlepsze z wierzchu mają ciasto delikatnie zrumienione, a w środku są żółte ze spiralą słodkiej masy makowej z rodzynkami.

Te ciasta - ale nie tylko - znajdziecie w sklepie firmowym przy ul. gen. Pułaskiego 1 w Rzeszowie.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION