Aktualności

Karczma Wacławówka: miejsce kulinarnych spełnień

  • 10-03-2020

Jest takie danie, które uznawane jest za jedno z najbardziej popularnych potraw w narodowej kuchni polskiej. Tradycją sięga XIX wieku, było wymienione w książkach kucharskich Lucyny Ćwierczakiewiczowej. I bez problemu można stwierdzić, że to danie Polacy cenią szczególnie. I do dzisiaj dla wielu z nich jest synonimem dobrego, niedzielnego obiadu. Mowa oczywiście o… schabowym.

Serwowane jest najczęściej w prostej formie kotleta wieprzowego w panierce, smażonego na patelni. Ale w Karczmie Wacławówka (ul. Strażacka 7), obiekt na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki, można go dostać w wersji niemal „pierwotnej” czyli dużego kawałka mięsa z kością i zgodnie ze sztuką smażonego na smalcu. Do tego dokładają solidną porcję smażonej kapusty kiszonej i tłuczonych ziemniaków. Ich karta menu udowadnia, że danie to nie musi być w szalony sposób zbyt cenne i kosztuje 31 zł za zestaw. Praktycznie na każdą kieszeń, a szczerze mówiąc to i dwie osoby się przy nim pożywią.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION