KALENDARZ IMPREZ

Poniedziałek, 30 Listopada 2020
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Aktualności

Masarnia, jedyna tego rodzaju

  • 15-03-2020

Masarnia „U Schabinskiej wędliny regionalne” to jeden z największych w kraju producentów wędlin z koniny, jedyny w Podkarpackiem, kontynuujący tradycje i receptury jasielskiej firmy „Jasan” z lat 50. XX wieku. Zakład produkcyjny zlokalizowany jest we wsi Zimna Woda położonej w odległości 4 km od Jasła, na terenie nieuprzemysłowionym.


W stałej ofercie masarni jest 69 rodzajów wyrobów mięsnych i 13 pozycji z koniny, w tym kiełbasa belgijska, szynka, kabanosy luksusowe oraz pasztet i pieczeń. W procesie produkcji wykorzystują następujące elementy mięsa końskiego: zrazowa zewnętrzna, zrazowa wewnętrzna, skrzydło, krzyżowa, jabłko, polędwica zewnętrzna, wewnętrzna, łopatka i kulka. Wszystkie wyroby przygotowywane są według starych, tradycyjnych receptur, wędzone we własnej wędzarni dymem z drewna olchowo-bukowego. Produkują również wyselekcjonowane wyroby z mięsa wieprzowego, m.in.: szynkę staropolską, boczek wędzony, golonko pieczone, kaszankę z kaszą jęczmienną, także kaszankę z wątróbką oraz salceson, klops pieczony i pasztet domowy. Uznanie wymagających klientów zdobyła… słonina wędzona.

Dodatkowo zakład specjalizuje się również w pieczeniu prosiaków nadziewanych kaszą i mięsem kiełbasianym oraz dzików na indywidualne zamówienia. Tą drogą do klientów docierają także pieczone barany oraz… indyki. Gotowe wyroby sprzedawane są na terenie całego kraju i eksportowane poza granice Polski.

Mięso końskie jest chude i posiada większą wartość odżywczą niż wieprzowina, baranina czy wołowina. Kucharze podkreślają, że klasyczny tatar robi się właśnie z koniny. - Konwencjonalne wyroby z tradycyjnych gatunków mięs, takich jak np. wieprzowina czy wołowina dostarczają organizmowi żelazo, natomiast konina jest także źródłem magnezu, który ma wpływ na układ mięśniowo-nerwowy. Zawiera też fosfor, cynk, miedź, wapń, sód i potas. Końskie mięso jest też bogate w witaminy z grupy B odpowiedzialne za system nerwowy i metabolizm – wyjaśnia Grzegorz Schabiński, właściciel przedsiębiorstwa.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION