Aktualności

100% energii odnawialnej bez żadnych dotacji

  • 18-02-2019

Mikrobrowar Ursa Maior w Uhercach Mineralnych jest w 100 procentach zasilany własnym prądem ze słońca. W momencie gdy produkcja prądu ze słońca przewyższa zapotrzebowanie urządzeń w budynku, jest on przekazywany do lokalnej sieci energetycznej. Na etykietach z ich piwami można zobaczyć specjalne oznaczenie pozwalające rozpoznać, że piwo zostało wyprodukowane dzięki energii słonecznej. Moc generatora fotowoltaicznego to 50 kWp. dzięki temu browar unika emisji ok. 30 ton emisji CO2 rocznie i jest niezależny od zmiennych cen prądu.

 

Mikrobrowar Ursa Maior stosuje energooszczędne odbiorniki prądu, żarówki LED oraz pompy. Wprowadzono w nim także specjalne procedury podczas produkcji piwa, które rocznie oszczędzają do 50% prądu, wody i gazu w porównaniu do standardowego zużycia w przemyśle.

Działających w zakładzie 20 paneli słonecznych podgrzewa jednorazowo 4000 litrów wody używanej do produkcji. Zapewnia to ok. 80% całkowitego zapotrzebowania na gorącą wodę. Rocznie gromadzone jest także ok. 500 000 litrów wody deszczowej. Używana jest ona do podlewania roślin i drzew starych odmian oraz uzupełniamy wodę w oczku wodnym dla rzekotek wokół Ursa Maior. Mniej więcej tyle samo wody do produkcji piwa i innych celów czerpią z własnego odwiertu przy budynku.

100% wody z produkcji piwa, kuchni i łazienek poddawanych jest recyklingowi w dwóch własnych oczyszczalniach ogrodowych. Rosnące w nich rośliny w połączeniu z naturalnymi mikroorganizmami sprawiają, że woda może być ponownie wprowadzona do gruntu. To unikalny Roślinny System Recyklingu Wody, naśladujący naturalne procesy.

Podjęto także decyzję o nie koszeniu trawy wokół budynku Ursa Maior. Dzięki temu nie ma hałasu, oszczędzane jest paliwo, chronione pszczoły, trzmiele i inne zwierzęta. Z zasadzonych wokół drzew owocowych starych odmian zbierane są owoce, z których powstają smaczne i zdrowe przetwory.

Warto też wiedzieć, że wszystkie piwa URSY są w 100% WEGAŃSKIE – do ich produkcji nie używają składników pochodzenia zwierzęcego, tj. miodu, laktozy, karuku, żelatyny, itd.

Mają także fioła na punkcie recyklingu i upcyklingu. Z worków po słodzie używanego do warzenia piwa dzieci szyją modne torby, dzięki czemu zarabiają na wakacje. Zużytą tekturę przerabiają na pudełka, ze starych palet robią stoły i inne meble oraz skrzynki na piwo, a zużyte butelki przerabiają na sztukę użytkową. I najważniejsze: nie stosują jednorazowych plastikowych kubków, słomek ani talerzyków.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION