Aktualności

Aktywizacja gospodarstw rolnych

  • 20-02-2019
Danuta Jakimowicz z firmy LEDA SER
Danuta Jakimowicz z firmy LEDA SER
Barbara i Mariusz Gumienny z ekologicznego gospodarstwa rolnego
Barbara i Mariusz Gumienny z...
Chleb flisacki Marii Łabęckiej z Ulanowa
Chleb flisacki Marii Łabęckiej z...
Wędliny Bogusława Szymańskiego z Nowego Sioła
Wędliny Bogusława Szymańskiego...

Salę audytoryjną Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie wypełnił w środę, 20 lutego br., tłum przedsiębiorców, rolników oraz pań z kół gospodyń wiejskich. Przyjechali, aby wziąć udział w konferencji „Żywność wysokiej jakości – produkty tradycyjne i regionalne - nowe możliwości i rozwiązania”.

 


Celem konferencji było zapoznania z nowymi rozwiązaniami prawnych z jakich od niedawna mogą korzystać producenci rolni oraz koła gospodyń wiejskich. Ich wprowadzenie od początku tego roku ma jeszcze bardziej ułatwić produkcję i sprzedaż wyrobów przetworzonych wytwarzanych na niedużą skalę w gospodarstwach rolnych. Szczególne zainteresowanie wzbudziła prezentacja Krzysztofa Zielińskiego ze Stowarzyszenia „Pro Carpathia” ukazująca coraz większe zainteresowanie lokalnych restauratorów daniami tradycyjnymi z proziakiem na pierwszym miejscu. Równie istotne okazały się wystąpienia przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Rzeszowie na temat zasad znakowania żywności oraz rolniczego handlu detalicznego w świetle nowych ułatwień. Dzięki referatowi przedstawiciela Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Rzeszowie zgromadzeni dowiedzieli się o blisko 20% udziale podkarpackich przedsiębiorców w aplikacji „Polska Smakuje” promującej produktów wysokiej jakości.


Końcowym elementem spotkania była degustacja produktów wpisanych na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz rozmowa z ich producentami od lat działającymi w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego. Wśród uczestników znalazły się firmy-członkowie Klastra Podkarpackie Smaki: Zakład Mięsny Smak-Górno w Górnie, Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, Masarnia Osip z Wierzawic, LEDA-SER Leszek Jakimowicz z Wólki Krowickiej, Zagroda Edukacyjna „Serowy Raj” Bożena Wisła z Bukowca, Flisackie Spływy Galarem Mieczysław Łabęcki z Ulanowa.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION