KALENDARZ IMPREZ

Piątek, 26 Kwietnia 2019
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Aktualności

Tropem dobrego chleba

  • 16-04-2019

Rodzinna piekarnia Elżbieta Nawłoka „HELVA” w Rzeszowie działa od 1996 r. Obecnie we własnym zakładzie przy ul. Reformackiej w Rzeszowie. Jest to nowoczesny obiekt, w którym powstają wyroby piekarnicze i cukiernicze wytwarzane według tradycyjnych receptur.

Wyrób pieczywa jest tutaj produkcją rzemieślniczą, jest ono wypiekane w piecach szamotowych. Właścicielka stawia na tradycyjne receptury, ich chleby wypiekane są na naturalnym zakwasie chlebowym. Ale nie stroni od nowych pomysłów na ciekawe i prozdrowotne wypieki.

Jednym z nich jest chleb „żurawinka”. Do jego produkcji używana jest mąka żytnia razowa z bogactwem błonnika. W mące razowej zawarte są również minerały, m.in. fosfor, żelazo i cynk. Zaletą tej mąki jest także mniejsza zawartość skrobi. Postanowili wzbogacić ten chleb suszoną żurawiną. Dzięki niej wzmacniamy serce, żurawina hamuje też powstawanie zakrzepów i pobudza proces poszerzania naczyń krwionośnych, przeciwdziała utlenianiu się cholesterolu i ma działanie antybakteryjne. Składnikiem chleba pszenno-żytniego z tej piekarni jest również… dynia. Pieczony jest on na naturalnym zakwasie piekarniczym z mąki pszennej 750 oraz otrębów żytnich z dodatkiem płatków ziemniaczanych. Bazą płynną jest woda i serwatka. Oprócz tego znajdziemy tu jeszcze drożdże, sól oraz pestki z dyni zawierające witaminy z grupy B, witaminę C i wiele innych substancji zdrowotnych.

W sklepie firmowym (ul. Reformacka 5) - znajdującym się w pobliżu kościoła garnizonowego, kiedyś oo. reformatów - zawsze duży wybór. Oprócz bochenków chleba znajdziemy tu bułki o różnym kształcie i smaku: zwykłe, sztangielki, kajzerki, obwarzanki, grahamki, drożdżówki o różnych smakach, kruszonki, ciastka kruche, kapuśniaki i chałki, jak i liczne ciasta. Tutaj można usiąść na chwilę, wypić kawę. zjeść ciastko i za chwilę ruszać dalej.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION