Aktualności

Rzeszowski czteropak dobrego piwa

  • 29-01-2019

Browar Manufaktura Rzeszów - największych w Polsce browar restauracyjny o powierzchni ponad 700 mkw. - funkcjonuje w ramach galerii handlowej Pasaż Rzeszów, połączonej z Hotelem Metropolitan - czterogwiazdkowym - posiadającym 75 pokoi.

 

Ten oryginalny koncept zlokalizowany jest na Starym Mieście w Rzeszowie (ul. Słowackiego 16). Browar może pomieścić pół tysiąca osób. Urządzony jest z dużą ilością drewna, skóry i miedzi. Główną częścią lokalu jest 10. metrowy bar przy którym goście mogą spróbować piwa robionego w oparciu o czeskie receptury, ale również zobaczyć na własne oczy, jak jest ono warzone.


Każde z poniżej opisanych piw można kupić w cenie 10 zł kufel 0,5 litra i 18 zł za kufel 1-litrowy.

 

APA, czyli American Pale Ale, jest doskonałym wstępem do świata piwnej rewolucji. Jeśli stawia się swoje pierwsze kroki w nowofalowym krafcie, to APA jest idealnym nauczycielem pokazującym jak dobre, a zarazem odmienne od koncernowych lagerów może być piwo. Bez dalszych wywodów, APA to zdecydowanie najlepsze i najbardziej wyraziste piwo oferowane przez Browar Manufaktura, jest doskonale pijalne i przyjemnie goryczkowe dzięki zastosowaniu amerykańskich odmian chmielu. Jednak przed pierwszym łykiem warto „powąchać piwo”. Dzięki chmieleniu „na zimno” w aromacie można wyraźnie wyczuć cytrusowe nuty. Piana na opalizującym trunku dość szybko znika, ale pozostawia przyjemną dla oka koronkę zdobiącą szkło. Przyjemny i długo pozostający w pamięci finisz, którego nie należy mylić z zalegającą goryczą.

 

Klasyka gatunku, czyli Czeski Pils jest „bezpieczną opcją” w wyborze miejscowego piwa. Przysłowiowy „złocisty trunek” oferuje konkretną i niezalegającą goryczkę, która nie zdominuje kubków smakowych. Zastosowanie Żateckiego chmielu zapewnia ziołowy aromat dobrze zgrywający się z słodowym charakterem piwa. Szkoda jednak, że brakuje w nim tak charakterystycznego dla czeskich pilsów diacetylu, który podkreślałby pełnię piwa dodając mu „ciała”.

 

Rzeszowska pszenica, czyli weizen to typowe niemieckie piwo górnej fermentacji. W swoim charakterze zdecydowanie różni się od dwóch poprzednich. Wskazuje na to już sam wygląd piwa, jest zdecydowanie mętne, nieprzejrzyste i przykryte pokaźną, śnieżnobiałą czapą piany. W aromacie wyczuwalne słodkie nuty bananowo-goździkowe, które w smaku uzupełnione są delikatną pszeniczną kwaskowatością. Wszystko to sprawia, że piwo to jest idealnym orzeźwieniem na koniec dnia!

 

Stout, to piwo górnej fermentacji wyróżniające się na tle pozostałych swym kolorem, niemal czarne, z rubinowymi refleksami. W smaku, dzięki zastosowaniu ciemnych słodów można doszukać się nut karmelowych i kawowych. W przeciwieństwie do wielu ciemnych piw koncernowych reprezentujących ten styl, nie jest słodkim ulepkiem. Goryczka na odpowiednim poziomie w stronę niskiej zapewnia solidny i treściwy trunek na zimowe wieczory. Doskonale skomponuje się z słodkimi deserami.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION