Aktualności

Niech żyje Naleśnik Gigant

  • 03-08-2018
Ewa Żechowska
Ewa Żechowska

Naleśniki to bardzo popularne danie na całym świecie. Zwane są różnie: pancaki, Pfannkuchen, crêpe, palačinka czy palacsinta, ale idea zawsze ta sama – płaskie placki różnej grubości smażone na patelni. W „Wielkim Leksykonie Kulinarnym” F. Jurgena Herrmanna poświęcono im aż trzy strony! Aż dziw, że nie ma w nim jeszcze Naleśnika Giganta z Jagodami.

 

Powstaje on tylko w jednym miejscu na ziemi - w Karczmie Chaty Wędrowca w bieszczadzkiej Wetlinie (obiekt na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki) i zdobywa co roku wielu fanów. Jest też - prawdopodobnie - jedynym naleśnikiem, o którym mówi się najczęściej w polskim internecie. Ilość jego zdjęć na Instagramie i nie tylko, powala na kolana i cieszy przeogromnie. Chata Wędrowca oraz jej właściciele Ewa i Robert Żechowscy świętowali w tym roku – dokładnie 1 maja - jego 25 urodziny. Równo ćwierć wieku kulinarnego istnienia. Naleśnik Gigant z Jagodami to Bieszczadzki Produkt Lokalny! Jego nazwa, receptura i wygląd są od 2013 r. zastrzeżone w Urzędzie Patentowym RP.

 

Ewa Żechowska podkreśla, że to prawdziwy naleśnik mimo, że nie jest płaski i podobny do naleśnika jakiego wzór każdy ma w głowie. Nie zawiera żadnych sztucznych domieszek, proszków do pieczenia, sody itp. tylko podstawowe składników jakich używa się do robienia właśnie naleśników. W związku z tym nigdy nie nazwiemy go racuchem, pączkiem i czymkolwiek innym. Warto też wiedzieć, że jest bardzo kaloryczny i nie ma wersji bezglutenowej. Najpopularniejsza wersja to ta z dodatkiem wiejskiej, kwaśniej śmietany i dużej ilości bieszczadzkich jagód.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION