.
Tylko do 10 maja br. do godz. 12:00 producenci i wytwórcy produktów regionalnych i ekologicznych, jadalnych produktów leśnych z Podkarpacia mogą składać wnioski o bezzwrotną pomoc finansową w ramach szwajcarsko-polskiego projektu „Alpejsko-Karpacki Most Współpracy”. Jego głównym celem jest wparcie dla tych producentów i wytwórców. Pierwsze gotowe projekty już są składane. Jako pierwsi dokumenty złożyli dyrektor Paweł Krajmas z ZM „Jasiołka” w Dukli oraz Ewa Kucharczyk z LGD Nowa Galicja z Kołaczyc.Stowarzyszenie „Pro Carpathia” realizuje już drugi konkurs grantowy. Działania te są współfinansowane przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej. Wartość całego projektu to ponad 7 mln franków szwajcarskich, z których 2,6 mln jest w dyspozycji Stowarzyszenia „Pro Carpathia” (blisko 7,3 mln zł).
Po granty sięgać mogą m.in. osoby chcące prowadzić własną działalność gospodarczą oraz przedsiębiorcy, w których firmach są już wytwarzane produkty tradycyjne i ekologiczne. Wnioski mogą składać także m.in. organizacje pozarządowe i instytucje kultury promujące regionalny produkt, a także jednostki samorządu terytorialnego.
Zainteresowane osoby i firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach funduszu grantowego mającego wspomóc produkcję wyrobów tradycyjnych. Z kolei organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać granty na działania promujące wyroby w swoim otoczeniu, np. na organizację przedsięwzięć łączących tradycję kulinarną z przedsiębiorczością.
Działające od ubiegłego roku Biuro Produktu Regionalnego, Tradycyjnego i Ekologicznego w Rzeszowie (Rynek 16, II piętro) ma charakter instytucji doradczo – szkoleniowej właśnie dla producentów.
System grantowania dotyczy terenu województwa podkarpackiego za wyjątkiem powiatów: leskiego, sanockiego i bieszczadzkiego oraz czterech gmin powiatu rzeszowskiego (Tyczyn, Hyżne, Chmielnik i Błażowa), które biorą udział w innym projekcie. Natomiast wszystkie inne działania, m.in. związane z promocją obejmą całe Podkarpacie. Wszystkie potrzebne informacje o projekcie i grantach można znaleźć na stronie internetowej
www.podkarpackiesmaki.pl