XII edycja Targów Żywności Tradycyjnej „Festiwal Podkarpackich Smaków” w Górnie za nami. Spośród blisko 200 ocenianych przez zespół jurorów dań, potraw i produktów wyróżniono grupę, która – ich zdaniem – była najlepsza.
W kategorii produktów dopuszczonych do obrotu nagrody otrzymali:
I miejsce Zakład Mięsny „CIAK” z Nowego Kamienia za kiełbasę wiejską,
II miejsce Browar Fuzja z Górna za piwo Freeborn,
III miejsce Cukiernicza Spółdzielnia „Roksana” ze Strzyżowa za karmelek nadziewany.
Wyróżnienie: Paweł Szymański z Nowego Sioła za salceson wieprzowy i Bieszczadzka Spiżarnia ze wsi Długie k. Sanoka za olej lniany.
W kategorii produktów pretendujących do miana produktu tradycyjnego nagrody otrzymali:
Podkategoria „Sery i inne produkty mleczne”:
I miejsce Jolanta Augustyn z Latoszyna za ser kozi,
Wyróżnienie Bartłomiej Wisła za ser podpuszczkowy z kozieradką.
Podkategoria „Mięso świeże oraz produkty mięsne”:
I miejsce Jolanta Tworek z Chałupek za łopatkę z szynką w słoju,
Wyróżnienie Maria Stefaniak z Kopek za pasztet z dziczyzny.
Podkategoria „Produkty rybołówstwa”:
Wyróżnienie: Stowarzyszenie „AMUR” z Kopek za karpia w zalewie octowej.
Podkategoria „Nasiona, orzechy, zboża, warzywa i owoce”:
I miejsce Janina Olszańska z Krasiczyna za galaretkę porzeczkowo-różaną,
Wyróżnienie Wojciech Nycz z Błędowej Tyczyńskiej za konfiturę z derenia.
Podkategoria „Wyroby piekarnicze”:
I miejsce Lucyna Jasińska z Nadolan za chleb wiejski,
Wyróżnienie Iwona Serwińska z Jasionki za pierożki kruche z nadzieniem różanym.
Podkategoria „Oleje i tłuszcze”:
I miejsce Sylwia Cecuła ze Strachociny za olej lniany.
Podkategoria „Miody”:
I miejsce Janusz Walicki Gospodarstwo Pasieczne z Sokołowa Młp. za miód rzepakowy,
Wyróżnienie Janusz Wołcz z Sokołowa Młp. za miód wielokwiatowy leśny.
Podkategoria „Gotowe dania i potrawy”:
I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Domaradz za żur na zakwasie.
I miejsce Danuta Polit z Jasionki za gołąbki ziemniaczane.
Podkategoria „Napoje alkoholowe i bezalkoholowe”:
I miejsce Paweł Kida z Górna za jabłecznik.
Wyróżnienie Maria Jeziorska ze Szklar za syrop z kwiatu bzu czarnego,
Wyróżnienie Jerzy Stecki Winnica Rodziny Steckich z Jarosławia za lokalne wino gronowe wytrawne czerwone,
Wyróżnienie Krystyna Wronowska z Rybnego za nalewkę z malin.
Podkategoria „Inne produkty”:
I miejsce Marta Węglan z Krzeszowa za napój z pokrzywy,
Wyróżnienie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich z Górna za gołąbki w sosie borowikowym.