KALENDARZ IMPREZ

, 19 Maja 2019
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Aktualności

Tradycja smaków karpackiej ziem

  • 12-05-2018
Zalewajka
Zalewajka
Fuczki
Fuczki
Hreczanyki
Hreczanyki
Stolniki
Stolniki

We wnętrzu mieszczańskiej, przyrynkowej kamienicy pod nr 12, na rynku w Sanoku, znajdziecie Karczmę Jadło Karpackie, królestwo dobrych kucharek.

 

W tych dwóch niedużych pomieszczeniach odtworzono klimat dawnej gospody. Ściany zasłaniają wiekowe fotografie i przedmioty, znajdziecie tu nawet prawidło do oficerek. Ale poza małą lekcją historii miejsce to jest szczególnie cenne dla amatorów potraw i dań sięgających do tradycji narodów zamieszkującego te ziemie: Rusinów, Żydów, Ukraińców i Polaków.

 


Warto tu zamówić zupę zalewajkę, której podstawowym składnikiem jest maślanka, na wywarze jarzynowym z kminkiem, z gałką gotowanych ziemniaków. W menu znajdziemy łewesz (podobny do zupy ziemniaczanej), ukraińska czanachy (zupę z kilku rodzajów fasoli z dodatkiem mięsa wieprzowego), kilka rodzajów barszczu, żurków, ale i cebulową z grzankami, flaki czy chłodnik z botwinki.

Na drugie koniecznie: fuczki (ciasto naleśnikowe wymieszane z kapustą i smażone, jak racuchy na patelni) ze śmietaną, hreczanyki (w kształcie kotletów mielonych z kaszy gryczanej zmieszanej z mielonym mięsem wieprzowym z dodatkiem czosnku) z sosem pieczarkowym, stolniki (gołąbki nadziewane farszem z tartych ziemniaków, opiekane w piekarniku) ze smażoną cebulką.To także miejsce dla kochających pierogi: z mąki pszenno-razowej z farszem z kapusty lub z mięsem lub z kaszą gryczaną, zawsze ze skwarkami. Z oryginalnych dań warto sięgnąć po fasolę po żydowsku czyli fasolę „Jaś” gotowaną z czosnkiem i podawaną z zieloną pietruszką, polaną masłem.

Wieloletnią tradycję mają serwowane tu Gołąbki Bieszczadzkie - z poszatkowanej kapusty białej wymieszanej z mielonym mięsem wieprzowym, uformowanych w kształcie zrazów i podawanych z sosem pomidorowym.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION