Aktualności

Chleba naszego powszedniego

  • 05-02-2018
Zgodnie z definicją z Wikipedii „chleb” to pieczywo otrzymywane z wypieku ciasta, będącego jednorodnym połączeniem mąki zbożowej różnego gatunku i wody, poddanego najczęściej, ale nie zawsze, fermentacji alkoholowej, wyrobionego w bochny różnego kształtu i wielkości.  Chleb wymieniany jest wśród elementarnych posiłków człowieka w najstarszych źródłach historii kultury materialnej Europy i Bliskiego Wschodu, znany jest od co najmniej 10–11 tysięcy lat; stanowi jeden z podstawowych składników codziennej diety człowieka. W starożytnej Grecji znano około 50 przepisów na różnego rodzaju chleby, w średniowieczu piekarze wypiekali 9 głównych rodzajów chleba. Jeszcze nie tak dawno był podstawowym składnikiem naszej diety. Dla Polaków kanapki to rzecz święta, dla Ukraińców stały dodatek do obiadu, podobnie jak i dla Greków, którzy bez swojego „psōmí” nie wyobrażają sobie posiłku. Teraz na bazie różnych modnych diet zaczyna się go unikać, czego efektem jest spadek spożycia i zamykanie kolejnych piekarni. Te co trwają wypiekają różnej jakości wyroby, ale jeśli chcemy mieć pewność, że jemy dobry chleb przygotowany zgodnie ze sztuka rzemieślniczą to nie żałujmy na niego pieniędzy. Im tańszy tym bardziej przemysłowy – tej prawdy nie unikniemy.
Oto kilka zdjęć z nocnego wypieku chleba w Zakładzie Cukierniczo-Piekarniczym IZA w Rzeszowie przy ul. Pułaskiego 1. Ten proces ma w sobie coś magicznego, gdy w kilka godzin powstaje chleb pachnący dzieciństwem. Pełen aromatów, którego jeszcze ciepłą pajdę wystarczy posmarować tylko masłem, aby mieć ucztę jaka zostanie długo w naszej pamięci smaku.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION