KALENDARZ IMPREZ

Czwartek, 15 Listopada 2018
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Aktualności

W Podkarpackiem przybyło

  • 01-12-2017
fot. Ewa Żechowska
fot. Ewa Żechowska
Chata Wędrowca w Wetlinie
Chata Wędrowca w Wetlinie
Karczma Pod Semaforem w Bachórzu
Karczma Pod Semaforem w Bachórzu
Wnętrze Restauracji Naftaya w Krośnie
Wnętrze Restauracji Naftaya w...

I to wcale nie chodzi o poziom wody w Wiśle. Ale oczywiście o… jedzenie!

Ewa Żechowska razem z mężem Robertem od grubo ponad 20 lat prowadzą kultową dla wielu Chatę Wędrowca w Wetlinie. Pani Ewa gromadzi każde wydanie Żółtego Przewodnika „Gault&Millau”, na półce ma już ich cztery i w każdym z nich znajduje się krótka recenzja ich restauracji. Taką średnią mają tylko oni, jako jedyny obiekt  gastronomiczny z Podkarpackiego.

 

Obecny w 12 krajach przewodnik, jest drugim po Czerwonym Michelin przewodniku gastronomicznym, który porządkuje rynek restauracyjny w Polsce. W tegorocznej edycji jest opisanych 580 przybytków kulinarnych w kraju (w pierwszym wydaniu na 2015 r. było 250), z czego tylko/aż sześć z Podkarpackiego. W roku ubiegłym było ich cztery, więc wzrost jest znaczny, bo aż o… 50%.

 

Chata Wędrowca w Wetlinie chwalona jest za Naleśnik Gigant z Jagodami i za „wybitną jagnięcinę z pieca”. Po raz kolejny swoją stronicę w tym bedekerze ma także Karczma Pod Semaforem w Bachórzu – instruktorów ją sprawdzających urzekły „gołąbki z doskonale doprawionym farszem, który wypełnia po brzegi pieczone w piecu kapuściane pakuneczki”.

 

Nowością jest pojawienie się po raz pierwszy Restauracja Naftaya mającej swoją siedzibę w Hotel Nafta Krosno. Tu z kolei podkreślano walory „menu opartego w dużej mierze na lokalnych produktach i tradycjach kuchni podkarpackiej”. Uznanie zdobyły kacze wątróbki, łopatka jagnięca i… wina z podkarpackich winnic.

 

Wszystkie te trzy obiekty znajdują się na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki. Dodatkowo wyróżniono po raz kolejny Restaurację Magnolia w Dworze Kombornia, Karczmę Stary Lwów we wsi Krasna oraz – po raz pierwszy w przewodniku – Restaurację Manuka z Mielca. Gratulacje!

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION