Aktualności

Konfitura z derenia z Certyfikatem

  • 07-11-2017

Podczas X Forum Rynku Spożywczego i Handlu w Warszawie przyznano nagrody zwycięzcom krajowego plebiscytu „Certyfikat Dobry Produkt”. W jego pierwszym etapie wzięło udział 160 zgłoszonych produktów spożywczych, wśród nich tylko jeden z województwa podkarpackiego - konfitura z derenia i czarnej jagody.

 

Z tej liczby jury konkursu 20 artykułów żywnościowych wyróżniło „Certyfikatem Dobry Produkt 2017”. Wszystkie one wzięły udział w krajowym plebiscycie internautów. Wśród trzech najwyżej ocenionych znalazła się podkarpacka konfitura z derenia i czarnej jagody.

 

- Certyfikat przyznany naszej konfiturze traktujemy jako nagrodę za jej jakość, ale i tradycyjną, naszą podkarpacką recepturę - mówi Ewelina Nycz, dyrektor ds. rozwoju i promocji produktu ze Stowarzyszenia „Pro Carpathia”. - Liczymy na to, że wyróżnienie to będzie drogowskazem dla konsumentów w dokonaniu odpowiedniego wyboru, a sama nagroda zwróci uwagę zarówno klientów, jak i kontrahentów.

 

Warto wiedzieć, że polski dereń to prawdziwy „superowoc”. Jest źródłem antyoksydantów, minerałów oraz witaminy C. Wszystkie wyroby z derenia, oprócz konfitury także dżem dereniowy i dwie czekolady – gorzka i mleczną - z suszonym dereniem dostępne są w e-sklepie Podkarpackie Smaki www.sklep.podkarpackiesmaki.pl

 

Owoce derenia są bogatym źródłem związków biologicznie aktywnych. Zawierają dużo witaminy C oraz związki polifenolowe (flawonoidy) o właściwościach przeciwutleniających, a także rzadko występujące w innych popularnych owocach – związki irydoidowe np. kwas loganowy, o właściwościach przeciwzapalnych. To zawartość związków irydoidowych sprawia, że wśród polskich owoców dereń jest wyjątkowy.

 

Wśród związków fenolowych w owocach derenia są antocyjany, flawonole, kemferol, kwercetyna i ich glikozydy oraz kwasy fenolowe. Wymienione związki wykazują m.in. silne właściwości przeciwrodnikowe. Zawarte w dereniu barwniki antocyjanowe wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i według najnowszych badań powodują wzrost wydzielania insuliny. Surowce zawierające antocyjany zalecane są w diecie ludzi żyjących w skażonym środowisku, gdyż związki te działają odtruwając w przypadku zatruć metalami ciężkimi. Antocyjany mają również duże znaczenie w okulistyce – w leczeniu zaburzeń mikrokrążenia w obrębie gałki ocznej, poprawiają ostrość widzenia o zmroku i nocą. Stosuje się je w leczeniu krótkowzroczności, kruchości naczyń krwionośnych, wrzodów i innych.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION