KALENDARZ IMPREZ

Czwartek, 16 Sierpnia 2018
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Aktualności

Jasło promuje się dobrym winem

  • 10-09-2017

Tegoroczna edycja XII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle była wyjątkowo udana. Przez dwa dni Jasło odwiedziło ponad 6 tyś. osób. Sukces imprezy potwierdzają pochlebne opinie na jej temat z ust zwiedzających jak i wystawców.

 

W XII MDW udział wzięło 19 polskich winnic oraz szereg winnic zagranicznych. Odwiedzający Dni Wina mogli spróbować win niemal z całego świata oferowanych przez winiarzy, importerów i sklepy winiarskie. Obecni byli także producenci i dystrybutorzy sprzętu winiarskiego. W sumie na jasielskim Rynku gościło 44 wystawców z branży winiarskiej. Nie zabrakło również regionalnego jedzenia na stoiskach gastronomicznych. W czasie imprezy zwiedzający mogli liczyć także na inne atrakcje takie jak konkursy dla publiczności prowadzone przez sommelierów oraz konkurs na Najlepszego Wystawcę XII MDW, tytuł przyznany przez publiczność otrzymała Winnica Dwie Granice. 

Dodatkową atrakcją były warsztaty degustacyjne:Wina niekonwencjonalne i kontrowersyjne” przestawił Adam Pawłowski (pierwszy polski MS), starcie „Polska vs. Reszta świata” poprowadził Piotr Kamecki (Prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich). Niedzielną degustację „Polsko-węgierski pojedynek na kieliszki” przygotowali: Joanna Kurczab i Daniel Jakab z House of Wine (importer win węgierskich) oraz Katarzyna Korzeń z Polskiego Portalu Enoturystycznego. Wszystkie degustacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a bilety zostały wyprzedane na dwa tygodnie przed wydarzeniem.

 

W Winnicy Dwie Granice odbył się IV Konkurs Polskich Win organizowany jest przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura” wraz ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich. Do konkursu zgłoszono rekordową ilość 212 win z całej Polski: 105 białych, 26 różowych, 69 czerwonych i 12 słodkich. Wina oceniało Jury w składzie: Tomasz Kolecki – przewodniczący Jury, Piotr Kamecki, Adam Pawłowski (MS), Paweł Demianiuk, Kamil Wojtasiak, Łukasz Głowacki, Adam Tomczak i Michał Jancik. Wina były oceniane podczas degustacji „w ciemno”, w pięciu kategoriach: polskie wina białe, różowe, czerwone, słodkie oraz wina specjalne.  Dbałość organizatorów o dochowanie zasad bezstronności i profesjonalizmu oraz niekwestionowana wiedza i doświadczenie panelu jurorskiego sprawiają, że z roku na rok rośnie liczba win zgłaszanych do konkursu, co jest dowodem zaufania jakim darzą go winiarze. Jak podkreślali sommelierzy, poziom win konkursowych był bardzo wysoki, z roku na rok wina zgłaszane do konkursu są coraz lepsze. W tegorocznej edycji szczególnie wyróżniły się wina różowe, które bardzo pozytywnie zaskoczyły w porównaniu z rokiem poprzednim. Systematycznie podnosi się również jakość win czerwonych, które coraz częściej robione są w lżejszym i bardziej owocowym stylu. Wina słodkie, jak co roku nie rozczarowały, utrzymując swoją wysoka pozycję. Najmniejszy progres można było zaobserwować w winach białych. Jury przyznało 83 medale: 11 złotych, 25 srebrnych i 47 brązowych. Każde najwyżej ocenione w swojej kategorii wino otrzymało tytuł Championa. Grand Prix Konkursu przyznano dla wina Pi 2015 z winnicy Płochockich – doskonałemu Pinot Noir.


Na zakończenie tegorocznych Dni Wina miłośnicy polskiego winiarstwa i enoturystyki mogli wziąć udział w trzydniowych Dniach Otwartych Winnic. Specjalny enobus zawiózł ich do Winnicy Jana, Winnicy Dwie Granice, Winnicy Źródło, Winnicy Vanellus, Winnicy Sztukówka, Winnicy Vetus, Winnicy Kolacz, Winnicy Miejskiej Jasło i Podkarpackiej Manufaktury Win.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION