KALENDARZ IMPREZ

Sobota, 5 Grudnia 2020
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Aktualności

Międzynarodowe spotkanie promujące projekt

  • 17-04-2013
Pokój wystawienniczy zlokalizowany w jednej z zabytkowych chałup na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Pokój wystawienniczy...
W ramach projektu „Traditional and wild” tworzone są w pięciu regionach Europy Środkowej (na terenie Polski, Czech, Słowenii i na Węgrzech) profesjonalnie wyposażone sale wystawowe i ogrody botaniczne. Pomagają one w edukacji oraz propagowaniu informacji wśród różnych grup ludności na temat dziko występujących roślin. Pierwszą inwestycją była sala wystawowa – dom ludowy – otwarty pod koniec października 2012 r. - w Kunadacs na Węgrzech. Z kolei w Podkarpackiem stworzono pokój wystawienniczy, który zlokalizowany jest w jednej z zabytkowych chałup na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

- Od pokoleń w Europie Środkowej dziko występujące rośliny były zbierane z ich naturalnych środowisk i skutecznie wykorzystywane. Obecnie wiedza ta zanika, stąd też potrzeba promowania tradycji związanych ze zbieraniem dziko występujących roślin, do czego z pewnością przyczyni się pokój wystawienniczy bezpłatnie udostępniony zainteresowanym – powiedziała Małgorzata Draganik, koordynator projektu „Traditional and wild” ze Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.

17 kwietnia br. odbyła się prezentacja tego pokoju przedstawicielom organizacji partnerskich z Czech, Węgier i Słowenii, m.in. z Uniwersytetu Korwina w Budapeszcie, Uniwersytetu Mendla w Brnie, Fundacji BIT Planota oraz Fundacji WWF. Podczas tego spotkania uczestnicy wysłuchali prezentacji prof. Cz. Trąba z Uniwersytetu Rzeszowskiego na temat znaczenia roślin w kulturze. Z kolei Alina Becla opowiadała o możliwościach stworzenia produktu z dziko występujących roślin i jego certyfikacji na rynku podkarpackim.
- Pokój wystawienniczy ma charakter czysto edukacyjny. Jego zadaniem jest zwrócenie uwagi na znaczenie tych roślin w życiu człowieka i ich praktyczne wykorzystanie. Począwszy od stosowania ich w celach spożywczych, poprzez obecność w różnego rodzaju tradycjach i zwyczajach, w naszej kulturze i codziennym życiu. Współczesny człowiek bowiem zbyt często zapomina o tej roli - dodaje Agnieszka Pieniążek, członek Komitetu Sterującego.

Zwiedzanie pokoju wystawienniczego dotyczącego dziko występujących roślin dla zainteresowanych osób jest nieodpłatnie. W sezonie pokój wystawienniczy otwarty będzie w godzinach otwarcia Muzeum, natomiast po sezonie zwiedzanie będzie możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu terminu.

W dniach 18-19 kwietnia br. w Rzeszowie odbyło się spotkanie członków Komitetu Sterującego oraz wszystkich członków Zespołów Projektowych z organizacji partnerskich, podczas którego przedyskutowano bieżące sprawy związane z realizacją projektu oraz zaplanowane zostały kolejne działania.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION