Aktualności

Czas pączków nastał

  • 23-02-2017

Tłusty Czwartek to staropolski zwyczaj i tradycja pieczenia oraz zjadania pączków, faworków (zwanych też chrustami), a także róż karnawałowych (to już rzadziej). To ostatni czwartek przed Środą Popielcową i Wielkim Postem, a zarazem ostatnia przed Wielkanocą okazja, aby beztrosko oddać się karnawałowemu nieumiarkowaniu w jedzeniu.


Tradycja oddawania się słodkim przyjemnościom towarzyszy Polakom od wieków. Dawniej biesiadowanie w zapusty ciągnęło się przez kilka dni, aż do wtorku przed Popielcem. Sam Tłusty Czwartek od lat nierozerwalnie wiąże się z pączkami. Zwyczaj ich masowej konsumpcji miał niegdyś również swoje przyczyny ekonomiczne - przed okresem postnym trzeba było zużyć zapasy tłuszczu, cukru, jaj i owoców – w istocie trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na spożytkowanie tych składników.

A jak wygląda proces przygotowania pączków? Nad tym zastanawiamy się już zdecydowanie rzadziej. A jest to naprawdę ciężka praca tysięcy ludzi w kraju, skoro w ten czwartek (a niektórzy zaczynają je konsumować już od środy) zjemy ich w Polsce ok. 100 milionów! I wszystkie muszą - powinny być - świeże, a nie z głębokiego mrożenia.

Oto krótki fotoreportaż z nocnej produkcji pączków - wyśmienitych trzeba przyznać. Od zdjęć przedstawiających przygotowanie ciasta, jego dzielenie i otaczanie, aż po ręczny proces smażenia (średnia temp. oleju 180-190 stopni Celsjusza) i nadziewania konfiturą z róży.

Tak dobre pączki znajdziecie w Rzeszowie przy ul. Pułaskiego 1 w sklepie firmowym Zakładu Cukierniczo-Piekarniczego „IZA”, gdzie sprzedają je w cenie sprzed roku czyli po 1,50 zł za sztukę. Każdy waży ok. 100 gram, ma nadzienie z konfitury różanej i lukrową polewę z kawałkami kandyzowanej skórki z pomarańczy.

I warto wydać te pieniądze na prawdziwe pączki, a nie kupować w hipermarketach produkty „pączkopodobne” za 50-70 gr.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION