Aktualności

Nasza podkarpacka „mocniejsza” tradycja

  • 24-06-2016

Rosolisy były znane w Europie już w XIV w. Jako pierwsi zaczęli je wyrabiać Włosi, najpierw alchemicy, a później zakonnicy i likworyści. Alchemikom zawdzięczają rosolisy swoją nazwę, pochodzącą od łacińskiego określenia „ros Solis”, czyli rosa słoneczna. Nalewki te uważano nie tylko za przysmaki, ale i za lekarstwa. W Łańcucie rosolisy produkowane są od czasów Alfreda I hr. Potockiego. Obecnie w Polsce tylko Fabryka Wódek „Polmos Łańcut” posiada prawo ich wytwarzania. Receptury rosolisów stanowią tajemnicę firmy.

Etykiety są wzorowane na XIX-wiecznych oryginałach, które można obejrzeć w należącym do spółki Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie. Fabryka z Łańcuta produkuje wysokoprocentowe likiery o trzech smakach: różanym, ziołowo-gorzkim i kawowym. Każdy o mocy 35-40%.

 

Rosolis Różany - swój smak i perfekcyjny wygląd zawdzięcza naturalnym składnikom, a w szczególności oryginalnemu bułgarskiemu olejkowi różanemu, a także krystalicznie czystej wodzie i rektyfikatowi zbożowemu, podlegającym trzykrotnej filtracji w celu uzyskania idealnego smaku i barwy. Fabryka Wódek w Łańcucie jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie producentów tego trunku.

 

Rosolis Kawowy - wytwarzany jest na bazie destylatu kawowego oraz składników aromatycznych takich jak kakao i leżakowany destylat winny. Rosolis Kawowy świetnie smakuje podany do deserów, a także jako dodatek do koktajli.

 

Rosolis Ziołowy Gorzki - najbardziej wyrafinowany smakowo rosolis, jego skład tworzy ponad 20 gatunków ziół ręcznie zebranych z ekologicznie czystych terenów Podkarpacia. Zawiera także orientalne przyprawy, stanowiące specyfikę tego wyśmienitego napoju. Rosolis Ziołowy Gorzki to trunek szlachetny, słodki, ale zarazem mocny, doskonały jako dodatek do aperitifów, pobudza apetyt i trawienie.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION