KALENDARZ IMPREZ

Sobota, 28 Listopada 2020
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Aktualności

Podkarpacki klaster żywności tradycyjnej

  • 10-03-2013
Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia PRO CARPATHIA
Krzysztof Staszewski, prezes...
Wywiad z Krzysztofem Staszewskim, prezesem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”, które zajmuje się koordynacją działań Klastra „Podkarpackie Smaki”

Co to jest klaster „Podkarpackie Smaki”?
Mówiąc najprościej organizacja zrzeszająca producentów produktów tradycyjnych, regionalnych lub ekologicznych, a także właścicieli restauracji, karczm którzy specjalizują się w kuchni regionalnej. Czyli małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu naszego województwa, firmy rodzinne, rzemieślnicy, osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz organizacje pozarządowe i instytucje naukowe.

Ilu już jest członków i kiedy rozpoczął działalność?
Obecnie mamy 21 członków, a inicjatywa klastrowa zawiązała się 16 stycznia br.
W tej chwili mamy już następne zgłoszenia od kolejnych producentów.

Kto może być jego członkiem?
Każdy producent wyrobów opartych o regionalną tradycję lub ekologiczną jakość, a także restauratorzy oraz gospodarstwa agroturystyczne serwujące dania kuchni regionalnej i tradycyjnej. Członkami lub partnerami klastra mogą być także placówki naukowe i badawcze.

Co zwykły człowiek ma z takiego klastra?
Pewność, że to co kupuje jest produktem regionalnym i ma odpowiednią jakość. Mało? W świetle ostatnich afer w branży spożywczej ta wiedza jest bezcenna.

Jakie produkty będzie oferował klaster?

Członkowie klastra swoimi produktami mogą bez większych problemów zapełnić mały sklepik delikatesowy: przede wszystkim fenomenalne wędliny i wyroby masarskie z Markowej, Dukli i Górna, następnie tradycyjne pieczywo i wyroby cukiernicze, w dalszej kolejności ręcznie robione pierogi, tłoczony na zimno olej podkarpacki, wyśmienity susz owocowy i herbaty ziołowe, ekologiczne miody, tradycyjne wyroby z Handzlówki i wreszcie staropolski dereń kiszony.

Czy oprócz żywności tradycyjnej, lokalnej i ekologicznej klaster będzie coś oferował?

Przede wszystkim już prowadzimy akcję promocyjną związaną z żywnością tradycyjną i ekologiczną. Negocjujemy udział członków klastra na jednych z największych targów spożywczych w Warszawie, pod wspólną marką „Podkarpackie Smaki”. Rozmawiamy też z lokalnymi sieciami handlowymi o wspólnej sprzedaży pod jednym logo tj. Podkarpackie Smaki. Chcemy być ambasadorami podkarpackiej żywności, tej dobrej, opartej na naszej tradycji i wysokiej jakości. Udział w klastrze dla jego członków musi być oparty na ekonomicznej korzyści, i to jest dla nas najważniejszy drogowskaz w działaniu.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION