KALENDARZ IMPREZ

Sobota, 5 Grudnia 2020
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Aktualności

Powiat Stalowowolski od kuchni

  • 05-03-2013
Fachowcy wiedzą, że w Chwałowicach gospodynie wyczarowują kulinarne cuda z fasoli. Jak chcemy spróbować ciekawych dań z kaszy jaglanej – to koniecznie udajmy się do Pysznicy. Najlepsze bułeczki z jagodami zjemy w Lipie, a gęś – w Pilchowie. Znowu Zaklików słynie z karpia, a gmina Bojanów z miodu.

Podobne przykłady można by mnożyć, ponieważ szereg miejscowości z powiatu stalowolskiego ma swoje „wizytówki” w postaci lokalnych przysmaków. Władze powiatu postanowiły zebrać chociaż część z nich i zaprezentować je szerszemu gronu odbiorców. Tak powstał projekt „Powiat Stalowowolski od kuchni”,w ramach którego wydano folder pod tym samym tytułem, zawierający 19 ciekawych przepisów kulinarnych, a także zorganizowano wystawę tych smakołyków, połączoną oczywiście z poczęstunkiem. Wydarzenie to towarzyszyło imprezie „Powiatowy Dzień Animatora Kultury i Sportu”, która odbyła się 1 marca br. w stalowowolskim Miejskim Domu Kultury.

– Zainteresowanie projektem przerosło nasze oczekiwania. Było wielu chętnych do zaprezentowania lokalnych przepisów na łamach naszego folderu i co naturalne – jeszcze więcej chętnych do degustacji podczas wystawy – mówi Tomasz Wosk, naczelnik Kancelarii Starosty w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, a zarazem autor folderu z przepisami. – W tej sytuacji postanowiliśmy, że przygotujemy jeszcze jeden podobny wniosek i znowu będziemy aplikować o środki na wydanie kolejnego folderu z przepisami oraz organizację jeszcze większej imprezy o charakterze kulinarnym – dodaje Tomasz Wosk.

Opisywany projekt kosztował nieco ponad 9 tysięcy złotych, z czego 7,5 tysiąca złotych stanowiło dofinansowanie ze szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE, „Alpejsko Karpacki Most Współpracy” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pro Carpathia” z Rzeszowa. Resztę kwoty dołożyło stalowowolskie Starostwo Powiatowe. - Nie byłoby jednak ani folderu, a ni wystawy, gdyby nie uczestnicy projektu. To ludzie, którzy z prawdziwą pasją poświęcają się kultywowaniu lokalnej kuchni. Wielu z nich nie tylko dba o to, aby receptury ich przodków nie odeszły w zapomnienie, ale nie boi się też eksperymentować i tworzyć nowych, charakterystycznych dla lokalnej kuchni przepisów. Składam im wszystkim szczególne podziękowania. Dziękuję również za pomoc moim współpracownikom – Magdzie Sołtys, która przygotowała wniosek, a także Philippowi Zalewskiemu, który zajął się opracowaniem graficznym folderu – mówi Tomasz Wosk.

Zdaje on sobie sprawę, że przepisów kulinarnych wartych rozpowszechniania jest w Powiecie Stalowowolskim znacznie więcej, niż te 19 zawarte w folderze. Dlatego starostwo planuje uruchomić wkrótce specjalną zakładkę na stronie internetowej www.stalowowolski.pl i będzie zachęcać mieszkańców do nadsyłania kolejnych przepisów. - Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się wspólnie stworzyć coś na kształt „powiatowej książki kucharskiej”. Niniejszą publikację traktujemy jako jej pierwszy rozdział – zapowiada naczelnik Kancelarii Starosty.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION