Aktualności

Powiat Stalowowolski od kuchni

  • 05-03-2013
Fachowcy wiedzą, że w Chwałowicach gospodynie wyczarowują kulinarne cuda z fasoli. Jak chcemy spróbować ciekawych dań z kaszy jaglanej – to koniecznie udajmy się do Pysznicy. Najlepsze bułeczki z jagodami zjemy w Lipie, a gęś – w Pilchowie. Znowu Zaklików słynie z karpia, a gmina Bojanów z miodu.

Podobne przykłady można by mnożyć, ponieważ szereg miejscowości z powiatu stalowolskiego ma swoje „wizytówki” w postaci lokalnych przysmaków. Władze powiatu postanowiły zebrać chociaż część z nich i zaprezentować je szerszemu gronu odbiorców. Tak powstał projekt „Powiat Stalowowolski od kuchni”,w ramach którego wydano folder pod tym samym tytułem, zawierający 19 ciekawych przepisów kulinarnych, a także zorganizowano wystawę tych smakołyków, połączoną oczywiście z poczęstunkiem. Wydarzenie to towarzyszyło imprezie „Powiatowy Dzień Animatora Kultury i Sportu”, która odbyła się 1 marca br. w stalowowolskim Miejskim Domu Kultury.

– Zainteresowanie projektem przerosło nasze oczekiwania. Było wielu chętnych do zaprezentowania lokalnych przepisów na łamach naszego folderu i co naturalne – jeszcze więcej chętnych do degustacji podczas wystawy – mówi Tomasz Wosk, naczelnik Kancelarii Starosty w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, a zarazem autor folderu z przepisami. – W tej sytuacji postanowiliśmy, że przygotujemy jeszcze jeden podobny wniosek i znowu będziemy aplikować o środki na wydanie kolejnego folderu z przepisami oraz organizację jeszcze większej imprezy o charakterze kulinarnym – dodaje Tomasz Wosk.

Opisywany projekt kosztował nieco ponad 9 tysięcy złotych, z czego 7,5 tysiąca złotych stanowiło dofinansowanie ze szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE, „Alpejsko Karpacki Most Współpracy” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pro Carpathia” z Rzeszowa. Resztę kwoty dołożyło stalowowolskie Starostwo Powiatowe. - Nie byłoby jednak ani folderu, a ni wystawy, gdyby nie uczestnicy projektu. To ludzie, którzy z prawdziwą pasją poświęcają się kultywowaniu lokalnej kuchni. Wielu z nich nie tylko dba o to, aby receptury ich przodków nie odeszły w zapomnienie, ale nie boi się też eksperymentować i tworzyć nowych, charakterystycznych dla lokalnej kuchni przepisów. Składam im wszystkim szczególne podziękowania. Dziękuję również za pomoc moim współpracownikom – Magdzie Sołtys, która przygotowała wniosek, a także Philippowi Zalewskiemu, który zajął się opracowaniem graficznym folderu – mówi Tomasz Wosk.

Zdaje on sobie sprawę, że przepisów kulinarnych wartych rozpowszechniania jest w Powiecie Stalowowolskim znacznie więcej, niż te 19 zawarte w folderze. Dlatego starostwo planuje uruchomić wkrótce specjalną zakładkę na stronie internetowej www.stalowowolski.pl i będzie zachęcać mieszkańców do nadsyłania kolejnych przepisów. - Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się wspólnie stworzyć coś na kształt „powiatowej książki kucharskiej”. Niniejszą publikację traktujemy jako jej pierwszy rozdział – zapowiada naczelnik Kancelarii Starosty.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION