„Skarby Podkarpackie” reaktywacja

Po ponad dwóch latach przerwy wracają bezpłatne numery periodyku „Skarby Podkarpackie”, ukazującego się od 2006 r. Od poniedziałku, 13 lipca br., bezpłatne egzemplarze do odebrania w siedzibie Stowarzyszenia „Pro Carpathia” – wydawcy - w Rzeszowie, Rynek 16, II piętro.
W najnowszym numerze zapraszamy do lektury wywiadu z archeologiem Sylwestrem Czopkiem, kiedyś dyrektorem Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, obecnie pracownikiem naukowym Uniwersytetu Rzeszowskiego, w którym to ocenia rolę jaką dla wiedzy o pradziejach naszych ziem miały wykopaliska przeprowadzone w czasie budowy autostrady A4. Zresztą o archeologii w tym numerze jest dużo, o wczesnosłowiańskiej osiądzie w Ożańsku, jak i o wczesnośredniowiecznym grodzisku w Lubeni.
Tak samo dużo jest o architekturze drewnianej, o renowacji świątyń w Jodłowej, Łękach Górnych, o pomyśle odbudowy synagogi z Połańca na terenie skansenu w Sanoku i o cerkwi w Gorajcu.
Nie zabraknie również tematów historycznych w kontekście zabytków, m.in. o przemyskim hejnale i wieży zegarowej, o rezydencji „księcia piekielnych ciemności” w… Boguchwale. Podobnie, jak i o przypominaniu kart z naszej historii: „rabacji galicyjskiej”, „nędzy galicyjskiej” i procesie zasiedlania nieprzebranych puszcz pokrywających niegdyś teren obecnego Podkarpackiego.
W segmencie „sztuka” nie można było pominąć tekstu o kolejnym obrazie - Portrecie Anny z Cetnerów Potockiej - z tak ważnej dla regionu kolekcji Dąmbskich, przechowywanej w części w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Udało nam się także zamieścić dwa artykuły o dwóch ołtarzach z kościoła w Trzcianie, jeden napisany przez historyka, a drugi przez konserwatora zabytków. Całość jak zwykle „okraszona” barwnymi zdjęciami.