Aktualności

Na Podkarpaciu przybyło

  • 27-02-2013
Szyszka weselna grodziska
Szyszka weselna grodziska
Placki kapuściane (szandorki)
Placki kapuściane (szandorki)
.
W pierwszej połowie lutego br. na „Listę Produktów Tradycyjnych” przybyło 6 nowych wpisów. Po dwa z Małopolski (jajka oraz tuszka zielononóżki kuropatwianej) i Podkarpacia (szyszka weselna grodziska i placki kapuściane - szandorki), po jednym z Dolnego Śląska (miód lipowy krupiec z Ziemi Ząbkowickiej ) oraz Kujawsko-Pomorskiego (kulis). Na najsmaczniejszej polskiej liście znajdują się obecnie 1042 tradycyjne produkty i potrawy, z których 114 to wpisy z województwa podkarpackiego.

Kolejne dwie rejestracje z naszego regionu to:
- szyszka weselna grodziska - pulchna i miękka bułka drożdżowa, uformowana na kształt siedzącego ptaka, z wierzchu posypaną kruszonką, lekko słodka o smaku i zapachu dobrze wypieczonego ciasta drożdżowego, wypiekana w piecu chlebowym z okazji uroczystości zaślubin.

- placki kapuściane (szandorki) - owalne placki o średnicy 12 cm, grubości 1,5 cm, o złotym kolorze, lekko kwaśnym, pikantnym smaku i delikatnym zapachu pieczonej kapusty, spożywane w okresie poświątecznym oraz podczas ostatnich dni karnawału. Szandorą nazywano pośledniejszą kapustę, wyjątkowo twardą, zdatną do użycia po przemrożeniu lub podgrzaniu w piecu chlebowym, by liście „omdlały”.
.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION