KALENDARZ IMPREZ

, 24 Maja 2020
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Aktualności

Wielka księga tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego

  • 30-01-2015
Ponad 1400 przepisów kulinarnych – tylko z jednego województwa - zebranych w jednym miejscu to wynik bez precedensu. Z obszaru Bieszczadów i Beskidu Niskiego 260 przepisów, z Pogórzy 775 a z terenu Puszczy Sandomierskiej i części podkarpackiego Roztocza 371. Forma podzielenia przepisów na trzy obszary występowania ma za zadanie ułatwić ich wybieranie kucharzom zainteresowanych wprowadzaniem dań do menu działających restauracji, karcz, oberż czy szynków. I z myślą o nich została przygotowana.
Pieczołowicie przepisywane, wyciągane, wypraszane. To także efekt współpracy z setkami osób, dziesiątkami Kół Gospodyń Wiejskich, szeregiem Gminnych Ośrodków Kultury, Lokalnymi Grupami Działania z terenu całego Podkarpackiego. Dziękujemy im za możliwość skorzystania z ich pracy w ochronie spuścizny kulturowej regionu.
Uważna lektura przepisów może niektórych zdziwić. Z rzadka, ale jednak pojawiają się w liczbie składników takie „dodatki”, jak przyprawy typu Vegeta czy Maggi, papryka, cytryna, ocet balsamiczny, oliwa z oliwek, majonez, kakao, kawa, proszek do pieczenia itp. Dla purystów kulinarnych to wręcz zamach na naszą spuściznę. Już słyszę zdania: „Odrzucić to, chcemy przepisy prawdziwie regionalnych, gdzie będą kasze, kapusta i ziemniaki, bo to jest esencja naszej tradycji”. Potrawy z tych składników oczywiście także są w tej publikacji, ale warto wiedzieć, że Maggi powstała w Szwajcarii w 1886 r., a Vegetę wymyślono w laboratoriach Podravki w 1958 r. Tak więc już kilka pokoleń pań z Kół Gospodyń Wiejskich może stosować te wynalazki, że gospodyniach miejskich nie wspomnę. Poza tym kuchnia żyje, zamykanie jej w skansenie „prawdziwej” tradycji jest niemożliwe, o czym najlepiej świadczą wydawane liczne publikacje, w których efekty prac – zup, potraw, wypieków – powstają przy wykorzystaniu współczesnych wynalazków, np. malaksera czy piekarnika z podwójnym obiegiem.
Te setki zebranych przepisów to cząstkowy obraz tego co przygotowuje się obecnie na podkarpackie stoły. I dotyczy to zarówno tej dawnej tradycji, bo niektóre z przepisów np. na zrobienie proziaków mogą mieć nawet 150-letnią historię. Ale i te bardziej współczesne, z lat 60, 70., 80. czy nawet 90. ubiegłego wieku.
Publikacja przygotowana przez Stowarzyszenie „Pro Carpathia”, a druk w nakładzie 1200 egzemplarzy sfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
Zapraszamy do kulinarnej uczty.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION