KALENDARZ IMPREZ

, 25 Października 2020
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Aktualności

Pachnąca chlebem rywalizacja

  • 24-01-2013
23 stycznia br. odbyły się w Rzeszowie eliminacje wojewódzkie do XVIII edycji Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz. Sześciu uczniów, rozwiązując test i piekąc wyroby z ciasta chlebowego, walczyło o wygraną. Bogusław Kozubal i Kamil Baran, obydwaj z Krosna, reprezentować będą województwo podkarpackie w edycji krajowej, która odbędzie się w połowie kwietnia br. we Wrocławiu.

W październiku i listopadzie 2012 r. w Rzeszowie, Krośnie, Dębicy i Stalowej Woli odbył się etap szkolny Turnieju, który wyłonił ośmiu laureatów. Ale tylko sześciu z nich rywalizowało o zwycięstwo wojewódzkie, dwóch „powaliła” grypa.

- Najpierw rozwiązywali 30 zadań testowych, na co mieli równo godzinę. Mogli otrzymać za to maksymalnie 30 punktów – mówi Aleksandra Wanic, dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie. – Kolejny, praktyczny już, etap odbył się w Zakładzie Cukierniczo-Piekarniczym „Iza” w Rzeszowie. Temat przewodni Turnieju brzmiał „Moja Ojczyzna”.

Tutaj z różnych porcji ciasta chlebowego każdy z nich musiał zrobić i upiec m.in. bułki montowe, bułki poznańskie, rogale, kajzerki, chałki oraz chleby okrągłe, podłużne i jeden okolicznościowy. Za tę część pracy można było uzyskać do 70 punktów.

- Wyjątkowo ciekawe były pomysły na wypiek okolicznościowy, który szczególnie wiązał się z tematem przewodnim konkursu - „Moja Ojczyzna”. Stąd specyficzne elementy symboliczne dekorujące wypieki. Cieszę się, że uczniowie z Krosna, reprezentować będą Podkarpackie we Wrocławiu – podsumował rozgrywki Henryk Szczęch z Zakładu Cukierniczo-Piekarniczego „Iza”, członek Klastra „Podkarpackie Smaki”.

Izba Rzemieślnicza, Zespół Szkół Spożywczych oraz Zakład Cukierniczo-Piekarniczy „Iza” w Rzeszowie zorganizowali etap wojewódzki XVIII edycji Turnieju.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION